W najnowszym numerze

Pobierz wersję skróconą numeru, żeby zobaczyć co zawiera!

Poruszająca wycieczka

14 czerwca uczniowie klasy ósmej ZSP w Wojsce uczestniczyli w niezwykle poruszającej wycieczce do Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau, w czasie której zostali zaznajomieni z historią okresu II wojny światowej, a w szczególności z polityką eksterminacji Żydów.

W czasie 3,5-godzinnego zwiedzania ósmoklasiści zobaczyli miejsca, w których dokonało się ludobójstwo. Widzieli m.in.: bramę z napisem „Arbeit mach frei”, plac apelowy, blok 5, 6 i 11, a także Auschwitz II, czyli bramę śmierci, rampę, ruiny komór gazowych i przerażający, wyciskający łzy z oczu bark dziecięcy. Widzieli też willę Rudolfa Hoessa, komendanta obozu i znajdującą się zaledwie kilkadziesiąt metrów dalej komorę gazową. Przypomnieli sobie niechlubną historię wielu oprawców, np. Josepha Mengele, zwanego „Aniołem Śmierci” czy Carla Clauberga, którzy zamiast leczyć przynosili wymęczonym, schorowanym więźniom jeszcze większe cierpienie i śmierć. Uczniowie powrócili również pamięcią do historii ofiar, w tym do ofiarnej śmierci świętego Maksymiliana Marii Kolbego czy autorki znaku Polski Walczącej, Anny Smoleńskiej.
Nasi uczniowie w ciszy i skupieniu uczestniczyli w tej żywej lekcji historii. Z zadumą szli alejkami obozu, analizując każdą zdobytą informację, dlatego pewni być możemy, że jeszcze długo w ich głowach będą pobrzmiewać pouczające słowa Primo Leviego: „To się jednak wydarzyło, a zatem znowu może się wydarzyć”, a także przewodnika, który aż dwukrotnie powtórzył, że ludobójstwo, które pochłonęło tyle istnień ludzkich, a którego dokonano tak całkiem niedawno, spowodowane zostało przez ludzką nienawiść.

Monika Ziob

Stopka redakcyjna

Kontakt
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+48 515 122 424
Redaktor naczelna
Marta Kobędza-Krain
Kreacja
Łukasz Krain
Mecenat
Grażyna Chmiel - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury
Wydawca
Gminny Ośrodek Kultury w Tworogu, ul. Zamkowa 1, 42-690 Tworóg,  
tel. +48 32 450 81 34, +48 512 950 842
Druk
Foto&druk Damian Zymela