Amnestia w bibliotece!

Gminna Biblioteka Publiczna w Tworogu zachęca czytelników do reagowania na upomnienia - do zwracania książek lub informowania bibliotekarzy, co się z książką stało.   Akcja ma związek z przygotowywaniem się placówki do  wypożyczania komputerowego. Czytelnicy są też proszeni o odwiedzanie biblioteki z dowodem tożsamości i numerem PESEL celem uzupełnienia i aktualizacji danych w systemie. Więcej informacji na www.gok-tworog.pl

 

 

Lekcja o wartościach odrobiona

Jaki jest przepis na dobry wiersz, tekst? Czy wystarczy poukładać odpowiednio słowa? – pytała przekornie Anna Rogala-Goj podsumowując w imieniu jury IX Ogólnopolski Konkurs Literacki: To, co ważne. Mój głos w sprawie wartości”. Odpowiedź brzmi: nie, nie wystarczy. Czym więc wyróżnia się dobry tekst? O tym w kwietniowym "TWG Kurierze".

  

Na zdj. powyżej sekretarz konkursu Anna Rogala-Goj z patronem konkursu ks. prof. Jerzym Szymikiem,
który przybył do Brynka 26 marca. 

Attachments:
Download this file (Konkurs Literacki WYNIKI.doc)Konkurs Literacki WYNIKI.doc[ ]64 kB

Czytaj dalej

MIKOŁAJ - BUDOWNICZY

O jego dzieciństwie nie wiemy praktycznie nic, prócz tego, że przyszedł na świat 3 lutego 1868 r. w Żelaznej (woj. opolskie). Zmarł 89 lat później (10 stycznia 1957 r.) w Pszowie jako duchowny odznaczony przez samego papieża. Ks. kanonik Nicolaus Knossalla (Mikołaj Knosała) przez kilkanaście lat był związany z naszą gminą, zapisując się na kartach lokalnej historii jako wielki budowniczy. To jemu zawdzięczamy m.in. obecny wygląd kościoła parafialnego w Tworogu. Rozbudowy budynku dokonano w latach 1905 - 1908. Na zdjęciu sprzed ponad stu lat (udostępnione z prywatnego zbioru Fryderyka Zgodzaja) widać Proboszcza na tle trwającej budowy.

Więcej na ten temat przeczytacie w lutowym "TWG Kurierze".  

Wspominamy ks. Gawelczyka

Pamiętamy go. Spacerującego z laską w ręce, kapeluszem na głowie, w ciemnym płaszczu. Zwykłego, prostego, a jednak wyróżniającego się z tłumu. Ks. Henryk Gawelczyk proboszcz kotowskiej parafii i historyk zmarł dokładnie 20 lat temu. Odszedł 9 marca 1999 r. Wspomnienie proboszcza publikujemy w kwietniowym wydaniu. Zachęcamy do lektury.

Czytaj dalej

BERY 2019

Tradycyjne wodzenie niedźwiedzia nazywane w naszej okolicy berami odbyło się w miniona sobotę (2.03) w Połomi i Wojsce. Zobaczcie jak wyglądała zabawa.

Czytaj dalej

Na marcinki, na niedzielę, na święta… Gęsina!

Same pyszności przygotowały gospodynie z Boruszowic-Hanuska i Nowej Wsi Tworoskiej na konkurs w Tąpkowicach. W tym roku Konkurs Potraw Tradycyjnych i Regionalnych poświęcono gęsinie. Nasze gospodynie zachwyciły jury m.in. rosołem z gęsi i tatarem z gęsiny. Zobaczcie zdjęcia z konkursu, które z pewnością zaostrzą wasz apetyt! 

Czytaj dalej

Stopka redakcyjna

Kontakt
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+48 515 122 424
Redaktor naczelna
Marta Kobędza-Krain
Kreacja
Łukasz Krain
Mecenat
Grażyna Chmiel - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury
Wydawca
Gminny Ośrodek Kultury w Tworogu, ul. Zamkowa 1, 42-690 Tworóg,  
tel. +48 32 450 81 34, +48 512 950 842
Druk
Foto&druk Damian Zymela