W samym centrum Tworoga stoi kościół św. Antoniego rozbudowany do obecnych rozmiarów w 1905 r. Miejsce regularnie odwiedzane przez wiernych, codziennie mijane przez dzieci idące do szkoły, czy mieszkańców spieszących do sklepu po świeży chleb. Miejsce świetnie znane, a jednak wciąż budzące ciekawość i skrywające niejedną tajemnicę. Za sprawą kilku inwestycji, które przeprowadził w ostatnim czasie proboszcz parafii, ks. Adam Bryła po raz kolejny zwracamy naszą uwagę na stare mury i ich nowy blask. W pierwszej kolejności nasz wzrok wędruje na kościelną wieżę…
To w niej bije serce kościoła – jego dzwony. Na dużej wieży kościoła pw. św. Antoniego w Tworogu znajdują się 4 dzwony. Jest jeszcze jeden na małej wieżyczce, tzw. sygnaturka, którym dzwoniono na podniesienie. – O dzwonach można powiedzieć, że jest to serce kościoła, ale też w jakimś stopniu serce parafii. To dzwony „wołają” wiernych do kościoła. W ostatnim czasie, z różnych powodów, na wieży kościoła w Tworogu działał tylko jeden dzwon. Postanowiliśmy więc doprowadzić do tego, aby na nowo rozbrzmiały one z naszej wieży i ponownie mogły wzywać ludzi na modlitwę. Po wstępnych oględzinach, dokonanych przez firmę Rduch, okazało się, że dzwony wymagają generalnego remontu. Przy dużym zaangażowaniu mężczyzn naszej parafii udało się doprowadzić wieżę do porządku, który umożliwiał rozpoczęcie planowanego remontu. Prace trwały kilka tygodni, firma wymieniła m.in.: całą instalację elektryczną przy dzwonach, zegar sterujący i serca. Obecnie, po wielu latach, z wieży kościoła w Tworogu słychać znowu wszystkie 4 dzwony – mówi wikary, ks. Emanuel Polok. Wyremontowane dzwony rozbrzmiały ponownie wspólnym głosem 8 maja. Co o nich wiemy? Najstarszy dzwon z dużej wieży nosi tytuł Soli Deo Gloria (tylko Bogu chwała). Waży 560 kg i pochodzi z 1906 r. Został odlany w Bochumer Verein (Związek HutniczoGórniczy w Bochum), znanej i cenionej na przełomie XIX i XX w. ludwisarni. Pozostałe trzy dzwony z tamtego okresu zostały przetopione w czasie II wojny światowej. W 1957 r. lukę na kościelnej wieży uzupełniły nowe dzwony odlane w hucie Małapanew. Są to: ważący 460 kg dzwon St Josefus (św. Józef), dzwon Beata Maria Virgo (Błogosławiona Maryja Dziewica) o wadze 290 kg oraz najlżejszy dzwon St. Barbara (św. Barbara) ważący „tylko” 205 kg. Prawdziwą sensacją i bezcennym zabytkiem jest jednak dzwon ukryty na małej wieżyczce, tzw. sygnaturka, którym dzwoniono na podniesienie (obecnie rolę dawnej sygnaturki pełni gong). To jedyny dzwon pochodzący z kościoła sprzed rozbudowany. Jest datowany na 1793 r. a powstał w opawskiej ludwisarni. Widnieje na nim napis: per Franciscum Stanke Oppaviae Anno 1793. Dzwon z Tworoga stał się inspiracją dla Grzegorza Klyszcza, który poświęcił zabytkowi z naszej gminy jeden odcinek swojego cyklu „Z dzwonami przez świat” (materiał filmowy udostępniliśmy na naszej stronie twg-kurier.pl). – Według różnych źródeł dzwony opawskiego ludwisarza zachowały się w Polsce jedynie w sześciu sztukach – dodaje ks. Emanuel Polok.
W parafii św. Antoniego w Tworogu sporo się dzieje. Renowacja dzwonów to nie jedyna inwestycja, którą w ostatnim czasie zauważyli parafianie. Zakończono remont bramy głównej, a w planach jest renowacja ławek kościelnych. Warto również wspomnieć o tegorocznym odpuście parafialnym, który odbył się 12 czerwca (zdj. po lewej). W tym roku po raz pierwszy od ok. stu lat w kościele pojawił się zabytkowy obraz św. Antoniego. Wyeksponowano go w szklanej gablocie. Obraz jest datowany na XVII w. Z kroniki ks. Walentego Hoschecka – proboszcza parafii Tworóg i kronikarza z przełomu XVIII i XIX w. – dowiadujemy się, że obraz został umieszczony na nowym ołtarzu przez wielkiego czciciela św. Antoniego – hr. Franciszka de Colonna. Obraz zniknął jednak z kościoła. Najprawdopodobniej stało się to za czasów ks. Nicolaus Knossalla, który był proboszczem w Tworogu w latach 1895-1911. To on rozbudował tworoski kościół. W większej, odnowionej świątyni stary ołtarz wydawał się za mały. Postawiono nowy, bardziej okazały, wymieniono również obraz św. Antoniego. Stary egzemplarz znalazł się najpierw w zakrystii, później w kostnicy cmentarnej i zapomniano o nim na lata. W 2022 r. bezcenny zabytek wrócił do kościoła. W planach jest jego renowacja.
Artykuł ukazał się w wydaniu nr 162 (z 11 lipca 2022 r.).
Dziękujemy parafii św. Antoniego w Tworogu za przekazane informacje, zdjęcia archiwalne oraz współczesne zdjęcia autorstwa ks. Adama Bryły.
O naszych dzwonach powstał odcinek z cyklu „Z dzwonami przez świat” – polecamy!