Na Zamkowej u Sgodzaja

Konkurs „Zainspiruj się Leśną Krainą” stał się pretekstem do rozmowy z Fryderykiem Zgodzajem o pierwszym właścicielu budynku (dziś właścicielem jest Gmina Tworóg), na którym powstanie mural nawiązujący do historii i walorów naszej gminy. Okazało się, że wybór lokalizacji był bardzo trafiony. Więcej na temat muralu z Tworoga przeczytasz TUTAJ

– Dom wybudował na początku XX w. (ok. 1906 r.). kowal, Albert Sgodzaj (brat mojego dziadka). W podwórku do dzisiaj stoi budynek, który do lat 20. XX w. pełnił funkcję kuźni. Obecnie jest przerobiony na mieszkanie – informuje Fryderyk Zgodzaj, autor książki „Dwa rogi” poświęconej historii Tworoga.

Wielu mieszkańców pamięta, że budowniczy obiektu wyposażył go w charakterystyczny detal – wieżyczkę narożną zwieńczoną cebulastym hełmem z iglicą. Na szczycie iglicy znajdował się metalowy proporczyk z inicjałami „AS”. Dach spłonął w latach 70. ubiegłego wieku pozbawiając budynek elementu dekoracyjnego.

Wspomniana kuźnia działała do lat 20. XX w., jednak pan Albert – aktywny mieszkaniec Tworoga – wykonywał równolegle dodatkową pracę. Pod koniec XIX w. objął stanowisko wójta/sołtysa. Petentów przyjmował w niewielkim pomieszczeniu w swoim domu (dziś znajduje się tam kwiaciarnia – na lewo od krzyża).

Obok (na prawo od krzyża) mieścił się sklep kolonialny – widoczny na zdj. mężczyzna po prawej to Albert Sgodzaj. Jednym z ważniejszych projektów, które nadzorował jako wójt była budowa pierwszej w Tworogu świeckiej szkoły mieszczącej się przy ul. Słowackiego (wówczas Donnersmarck-Strasse), zlokalizowanej obok budynku zakonu. – Wszelka korespondencja związana z umowami, zleceniami, wyjaśnieniami itp. była prowadzona przez niego zamaszystym, niemalże ornamentalnym podpisem i dwoma pieczęciami urzędowymi – czytamy w „Dwóch rogach” Fryderyka Zgodzaja. Szkołę oddano do użytku 1 kwietnia 1902 r., a więc 121 lat temu.