W lutowym wydaniu – 8 lutego w sklepach – polecamy Wam zimowe wspomnienia mieszkańca Tworoga (na zdjęciu Tworóg w latach 70.), który jak sam twierdzi z zimą jest oswojony od pierwszych godzin życia.
Tekst jest nawiązaniem do Dnia Babci i Dziadka – czasu, który służy nie tylko składaniu życzeń, ale również snuciu opowieści o dawnych czasach…
Dzień Babci i Dziadka świętowany jest u nas 21 i 22 stycznia, jednak często o obchodzony jest wspólnie jednego dnia. Polskie babcie świętują już od ponad pół wieku! A dokładnie od 1965 roku, kiedy „Express Wieczorny” ogłosił 21 stycznia Dniem Babci. Artykuł z taką informacją ukazał się na pamiątkę wręczenia rok wcześniej tortu na 85. Urodziny aktorce Mieczysławie Ćwiklińskiej po spektaklu, w którym grała babcię.
O Dniu Dziadka pomyślano trochę później – w latach osiemdziesiątych XX wieku. O ustanowienie wspólnego Dnia Babci i Dziadka postulował papież Jan Paweł II. Chciałby święto przypadało 26 lipca, w dniu imienin Anny i Joachima – rodziców Matki Boskiej Maryi, a dziadków Jezusa. W jaki sposób i kiedy obchodzone jest święto nestorów w innych krajach?
We Francji babcie świętują od lat 50 XX w. w pierwszą niedzielę marca, nazywane Café Grand’Mère czyli Kawa Babci. Święto jest okazją do wielu konkursów na najpiękniejsze laurki dla babć, najładniejsze życzenia, wspomnienia o babciach, oraz spotkania z nimi przy ciastku i oczywiście kawie. Narodowy Dzień Dziadków obchodzony jest w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie od 1978 roku i przypada na pierwszą niedzielę po Święcie Pracy, które przypada na pierwszy poniedziałek września. Dziadkowie mają swój własny hymn i kwiatowy symbol w postaci niezapominajki. Niezapominajka to również symbol Dnia Babci i Dziadka we Włoszech. Włosi czczą swoich dziadków w dniu, gdy w kościele katolickim świętowany jest Dzień Aniołów Stróżów, czyli 2 października. W Brazylii Dzień Babci obchodzi się podobnie jak u nas, 21 stycznia.
O tym, że babcia i dziadek odgrywają ważną rolę w życiu wnuków wiedzą doskonale wszyscy. Dziadkowie służą nam swoją wiedzą i pomocą, która jest niezastąpiona. Szczególną więź między wnukami a dziadkami oddaje powiedzenie, że rodzice są od wychowywania, a dziadkowie od rozpieszczania. Ważne, aby towarzyszyła temu harmonia, której przyświeca dobro dziecka. Wszystkim babciom i dziadkom składamy najserdeczniejsze życzenia.