Podsumowanie egzotycznego weekendu

12 listopada odbyło się podsumowanie V Mistrzostw Tarnogórskiego Stowarzyszenia Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych pod patronatem Wójta Gminy Tworóg. Wręczenie pucharów najlepszym hodowcom kończyło czterodniowe wydarzenie połączone z wystawą otwartą dla mieszkańców i panelem edukacyjnym dla dzieci. Gospodarzem wystawy był Gminny Ośrodek Kultury w Tworogu. Podczas wystawy można było oglądać m.in. kanarki kolorowe, kanarki kształtne, papugi faliste, ary, kakadu, żako, lora.

W oficjalnym podsumowaniu wydarzenia, prócz głównych organizatorów, wzięli udział dyrektor SP w Tworogu Katarzyna Mika oraz wicewójt Łukasz Ziob. Dla hodowców wystawa oraz Mistrzostwa są ważnym momentem w roku. To czas weryfikacji osiągnięć, spotkania się z kolegami po fachu, wymiany doświadczeń ale też dzielenia się swoją pasją, w czym hodowcy z tarnogórskiego Stowarzyszenia są niezrównani.

Co roku wystawie towarzyszy panel edukacyjny dla najmłodszych. Tym razem wspólnie ze Szkołą Podstawową w Tworogu zorganizowano konkurs plastyczny „Ochrona ptaków dziko żyjących poprzez aktywne tworzenie ich naturalnych siedlisk”. Konkurs rozstrzygnięto 12 listopada.

Dwa dni wcześniej hodowcy zaprosili na swoją wystawę przedszkolaki i uczniów z pobliskich placówek oświatowych. Dzieci miały wyjątkową okazję przyjrzenia się z bliska ruchliwym i rozśpiewanym kanarkom oraz gadatliwym papugom. Hodowcy natomiast z anielską cierpliwością, wielką pasją i z sercem odpowiadali na wszelkie pytania.

– Poza podziwianiem ptactwa można było uzupełnić swoją wiedzę rozmawiając z hodowcami, zakupić ptaki pochodzące z nadwyżek hodowlanych członków stowarzyszenia a także wszelkie potrzebne do hodowli elementy i akcesoria – Daniel Woźniak, Wiceprezes TSHKiPE. – Organizatorzy z roku na rok starają się podnieść rangę wydarzenia zapraszając do współpracy także firmy niezwiązane z branżą ornitologiczną. Ponadto stowarzyszenie każdego roku w swoje szeregi przyjmuje nowych pasjonatów, nie tylko z terenów woj. śląskiego, ale także opolskiego czy mazowieckiego. Fakt ten niewątpliwie świadczy o wysokim poziomie TSHKiPE zarówno pod względem organizacyjnym jak i hodowlanym. Hodowcy w przygotowanie imprezy wkładają całe serducha, dzięki czemu odwiedzający chętnie się tam pojawiają tworząc wraz z nimi świetną atmosferę, która rozpogadza jesień na terenach tarnogórskich. Mamy nadzieję, że wystawa jest już nieformalną tradycją tego terenu i z roku na rok będziemy zaskakiwani nowymi pomysłami zarówno że strony organizatorów jak i wystawców – podsumowuje pan Daniel.

Więcej na ten temat w papierowym „TWG Kurierze”.