Będzie mural!

Mamy świetną wiadomość! Projekt muralu w Tworogu autorstwa Jolanty Warzechy zostanie zrealizowany jeszcze w tym roku! Lokalna Grupa Działania „Leśna Kraina Górnego Śląska” – organizator konkursu na projekt graficzny muralu – podjęła decyzję o realizacji trzech nagrodzonych projektów. Na zdjęciu poniżej projekt z Tworoga, który powstanie na ścianie budynku przy ul. Zamkowej 37. Właścicielem nieruchomości jest gmina Tworóg.

Autorka grafiki – Jolanta Warzecha – jest jedną z laureatek konkursu. Jej projekt inspirowany historia, kulturą i walorami przyrodniczymi gminy, spotkał się z uznaniem jury i otrzymał wyróżnienie. 5 kwietnia pani Jola odebrała nagrodę z rąk prezesa LGD „Leśna Kraina Górnego Śląska”, Piotra Leksy. Gratulacje i słowa uznania złożył również wójt gminy, Eugeniusz Gwóźdź.

projekt muralu w Tworogu. Na pierwszym planie widać po lewej koło młyńskie i worki z mąką. To nawiązanie do działających na obszarze gminy kilku młynów napędzanych kołem wodnym. Worki ze świeżą mąką można również interpretować jako symbol smacznego, tradycyjnego chleba, który po dziś dzień jest wypiekany w naszych piekarniach. Po prawej stronie muralu widać kowala pracującego przed swoją kuźnią. To właśnie hutnictwo w dolinie Małej Panwi był główna przyczyna rozwoju osadnictwa na tych terenach. W tle muralu widać nasz największy atut przyrodniczy – gęste lasy, które zajmują ponad 70. procent powierzchni gminy.
Na pierwszym planie widać po lewej koło młyńskie i worki z mąką. To nawiązanie do działających na obszarze gminy kilku młynów napędzanych kołem wodnym. Worki ze świeżą mąką można również interpretować jako symbol smacznego, tradycyjnego chleba, który po dziś dzień jest wypiekany w naszych piekarniach. Po prawej stronie muralu widać kowala pracującego przed swoją kuźnią. To właśnie hutnictwo w dolinie Małej Panwi był główna przyczyna rozwoju osadnictwa na tych terenach. W tle muralu widać nasz największy atut przyrodniczy – gęste lasy, które zajmują ponad 70. procent powierzchni gminy. 

Więcej na ten temat w majowym wydaniu!