Jaki dzień świętego Marcina, taka będzie cała zima…

Jeżeli wierzyć przysłowiu, czeka nas sucha i stosunokowo ciepła zima. 11 listopada, podczas obchodów dnia św. Marcina w Wojsce nie padał deszcz, a termometry pokazywały ok. 8 stopni C. Wróżby meteorologiczne towarzyszyły marcinkom od zawsze. Obchody Święta są bowiem ściśle związane z rytmem dorocznych prac polowych. W połowie listopada rolnicy świętowali zakończenie roku gospodarskiego, a przy okazji gromadzenia zapasów na zimę, dlatego mawiano: od świętego Marcina zima się zaczyna. Obserwowano także pogodę poszukując odpowiedzi na pytanie jaka będzie nadchodząca zima.

Wojska najdłużej w naszej gminie pielęgnuje marcińskie tradycje. Co roku mieszkańcy wsi spotykają się w kościele parafialnym, gdzie występują dzieci z ZSP w Wojsce. Po wyjściu z kościoła tłum staje wzdłuż ulicy i wypatruje wyjątkowego gościa: św. Marcina na koniu. Towarzyszy mu żebrak, nad któym św. Marcin lituje się i oddaje mu swój płaszcz. Następnie korowód oświetlony lampionamy wędruje za Świętym do sali „Pod Różą”. Tam czekają tradycyje rogale i animacje dla dzieci. Od wielu lat z powodzeniem prowadzi je grupa „Przerwa na kawę”.

Jak co roku z okazji dnia św. Marcina ogłoszono i podczas marcinek rozstrzygnięto konkurs plastyczny Wójta Gminy Tworóg. W tym roku nosił tytuł: Mój Anioł Stróż. Przepiękne dziecięce prace stworzyły wystawę a zarazem dekorację sali.

Do wspólnego świętowania zaprasili organizatorzy: Gmina Tworóg, sołtys i Rada Sołecka z Wojski, ZSP w Wojsce, KGW „Wojszczanki”, GOPS w Tworogu, GOK w Tworogu.