Majówka w Wojsce

28 maja na terenie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Wojsce odbyła się coroczna majówka. Piknik, organizowany od kilkunastu lat, służy integracji z lokalnym społeczeństwem i jest okazją do zaprezentowania działalności MOS-u. Jak pokazała frekwencja, mieszkańcy okolicy chętnie skorzystali z zaproszenia. Tego dnia trudno było w Wojsce zaparkować…

Trzeba przyznać, że program był bardzo atrakcyjny, a pogoda dodatkowo zachęcała do plenerowej aktywności. W niedzielne, słoneczne popołudnie na scenie MOS-u wystąpili: Dominika i Janusz Żyłka, duet Francois Martineau i Mateusz Gurgol i zespół Freje. Nie zabrakło stoisk gastronomicznych i mnóstwa atrakcji dla najmłodszych takich jak dmuchany tar przeszkód, zabaw z animatorką i malowania twarzy. Stałym elementem programu jest „Jaskini skarbów”, czyli losowania nagród. Podczas pikniku można było przekazać darowizny na bieżącą działalność Ośrodka np. zakup pomocy dydaktycznych. Gospodarze wydarzenia co roku mogą również liczyć na wsparcie sponsorów – lokalnym firm i instytucji działających na terenie gminy Tworóg.

Historia Ośrodka sięga lat 50. XX w. W 1952 r. w Wojsce otwarto Zakład Leczniczo-Wychowawczy dla chłopców z epilepsją. Początkowo pod opieką sióstr ze Zgromadzenia Córek Bożej Miłości znajdowało się 30 chłopców głównie z upośledzeniem umysłowym i niepełnosprawnych fizycznie. Po 1960 r. do placówki najczęściej przyjmowano chłopców z zaburzeniami zachowania, wykazujących nadpobudliwość psychoruchową i szczególne trudności w nauce. Dziś z profesjonalnej opieki MOS-u korzysta 65 wychowanków. Są to chłopcy z orzeczeniem o zagrożeniu niedostosowaniem społecznym.