Marcinki w naszej gminie

11 listopada obchodzimy Dzień Niepodległości, jednak to nie jedyny powód do świętowania. W kalendarzu kościelnym tego dnia wspominamy św. Marcina – legionistę rzymskiego, którego historia zapamiętała jako ikonę miłości bliźniego. Według legendy św. Marcin spotkał na swojej drodze ubogiego żebraka. Widząc zmarzniętego człowieka, św. Marcin oddał mu swój żołnierski płaszcz. Ten gest dobroci jest odtwarzany co roku podczas świętomarcińskich pochodów. 10 listopada w naszej gminie zorganizowano dwa: w Tworogu i w Wojsce. Poniżej fotorelacja z wydarzenia.

Marcinki w Wojsce

Mieszkańcy wsi spotkali się w kościele, gdzie wystąpili uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Gdy tłum wyszedł na ulicę dołączył do nich św. Marcin. Pochód, ze Świętym na czele przemaszerował do sali „Pod Różą”. Tam na najmłodszych czekały słodkie rogale oraz spotkanie z Bernadetą Kowalską, jej muzycznymi przyjaciółmi oraz iście bajkową, w dodatku gęgającą postacią – gąską Balbinką… Na zakończenie rozstrzygnięto konkurs Wójta Gminy Tworóg pt. „Postać św. Marcina”.

Marcinki w Tworogu

W Tworogu Dzień św. Marcina jest pretekstem do rozmowy o dobrości, empatii, wsparciu osób potrzebujących. Jak co roku wydarzeniu towarzyszyła zbiórka charytatywna przeprowadzona przez Szkołę Podstawową w Tworogu. Uczniowie przygotowali także krótką inscenizację ilustrującą najważniejsze momenty z żywota Świętego. Występ młodzieży oraz rozstrzygnięcie konkursu plastycznego miały miejsce w kościele parafialnym. Patronat nad konkursem objęli Wójt Gminy Tworóg oraz Proboszcz tworogowskiej parafii.