Sukces artystyczny Danuty Terlikowskiej

Prace plastyczne mieszkanki naszej gminy znalazły się w prestiżowym gronie zaprezentowanym podczas Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Niwnej „Art Naif Festiwal”, jednego z najważniejszych wydarzeń w świecie sztuki. Danuta Terlikowska pokazała szerokiej publice dwa olejne obrazy pod wspólną nazwą „Miasto nocną”. Możecie je zobaczyć w Galerii „Szyb Wilson” w Katowicach. Festiwal potrwa do 21 sierpnia. Zapraszamy, a pani Danucie gratulujemy!

W Festiwalu wzięło udział ponad 100 artystów zza granicy oraz ponad 200 z Polski. Tegoroczna edycja z oczywistych powodów nawiązuje do pandemii wywołanej przez koronawirusa. – Pandemia zmieniła nie tylko ludzkie życie, ale również sztukę – zamknięci w  domach ludzie zaczęli tworzyć po wielu latach artystycznego milczenia, dzięki czemu na nowo wkroczyli do świata sztuki. Artyści zaczęli reagować na sytuację społecznej izolacji przedstawiając ją na swoich obrazach –  w  sposób bezpośredni i  symboliczny, jednak jakże czytelny dla wszystkich współczesnych odbiorców. Artyści naiwni jako wnikliwi i wrażliwi obserwatorzy otaczającego świata zaczęli tworzyć sceny rodzajowe inspirowane stanem epidemicznym: ludzie i  zwierzęta w  maseczkach, odwiedziny przez szybę, puste kawiarnie… Tak duża zmiana jaka dokonała się w ostatnich miesiącach zmieniła również formę XIII Art Naif Festiwalu – stwierdziła Izabela Kośmider, koordynator XIII Art Naif Festiwal.

Zachęcamy Was do odwiedzenia „Szybu Wilson”. Zobaczcie na własne oczy bezprecedensową edycję Festiwalu (otwarte w godz. 9.00 – 19.00). Więcej na temat festiwalu na stronie:

www.artnaiffestiwal.pl

We wrześniu, w papierowym wydaniu „TWG Kuriera” przeczytacie wywiad z artystką, która opowie o swojej artystycznej drodze i wrażeniach z Festiwalu.