Świniowice chlebem pachnące

Po dwuletniej przerwie związanej z pandemią, w Świniowicach miała miejsce reaktywacja Święta Pieczenia Chleba. To jedyna wieś w naszej gminie, dysponująca zewnętrznym, zabytkowym „piekarniokiem”.

Niepozorna konstrukcja stoi przy ul. Wiejskiej po prawej stronie jadąc w kierunku Wielowsi. To niezwykła, unikatowa pamiątka. Piekarniok wybudowano w XIX w. Początkowo służył wyłącznie mieszkańcom pobliskiego domu, pracownikom leśnym, ale już po wojnie korzystała z niego cała wieś. Wypiekano w nim najpotrzebniejsze produkty, głównie chleb i ciasta. Na zimę suszono tam również gruszki (tzw. gniłki). Jeszcze w latach 70-tych pieczono w nim ciasta weselne. Gdy przestano z niego korzystać, zaczął niszczeć i pewnie dziś nie byłoby o czym mówić, gdyby nie upór i determinacja grupy mieszkańców wsi, którzy obrali sobie za cel ocalenie zabytku. Miejscowi strażacy z Lucjanem Susem na czele z garstką mieszkańców, podjęli się trudnego i kosztownego dzieła odnowienia chylącego się ku ruinie leciwego piekarnika. Pozyskali dotację w ramach projektu „Myśl globalnie, działaj lokalnie” programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Mieszkańcy nieodpłatnie zobowiązali się do wykonania niektórych prac remontowych. Materiały zaś pozyskano od sponsorów. Dzieło ukończono w 2012 r.

Odrestaurowany zabytek jest bohaterem corocznego festynu – „Święta Pieczenia Chleba”. Inauguracja nowej tradycji miała miejsce podczas Dożynek Gminnych w 2013 r., które wówczas zorganizowano w Świniowicach. Główną atrakcją festynu jest oczywiście wypiek chleba w starym piekarnioku. Patronat nad imprezą sprawowała Piekarnia-Cukiernia Małgorzaty Szyguła. Piekarze przygotowywali bochenki według tradycyjnej receptury i na oczach licznych gapiów wkładają do zabytkowego pieca. Chleb ze słomianki pieczony w piekarnioku na liściu kapusty według przepisu Małgorzaty Szyguły zdobył tytuł kulinarnej PERŁY 2015.

W tym roku rolę piekarniczego patrona nad świętem pełniła Piekarnia ROGAL Zbigniewa Górnego z Wielowsi. Pan Zbigniew oraz piekarz Kazimierz Herman przygotowali trzy wsady do „piekarnioka” i wypiekli łącznie niemal sto bochenków. – Było cudnie i pachnąco. Wspaniałe święto! – podsumowuje sołtys, Lucjan Sus.

Dla publiczności zagrało Śląskie Trio Piotra Szefera, a następnie zespół Lotos. GOK w Tworogu zadbał o gry i zabawy dla najmłodszych.