Wielki Finał WOŚP – DZIĘKUJEMY!

Ponad 43 tys. zł – tyle zebrał sztab WOŚP w Tworogu podczas tegorocznego finału. Fundusze zasilą konto Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i będą wspierać służbę zdrowia w szybkim diagnozowaniu sepsy. Sztab w Tworogu przygotował w tym roku finał z eksplozją atrakcji!

29 stycznia na scenie GOK-u zagrali i zaśpiewali: Marysia & Antek (własne aranżacje klasyki polskich utworów); Mr. Beat (covery utworów The Beatles); Kumple Bejdaka (własne utwory oraz covery zespołu SDM); NOUMEN (materiał z debiutanckiej, autorskiej płyty) oraz zespół CHAOS. W koncerty wpleciono licytacje, w których tak chętnie uczestniczyliście. Dziękujemy za Wasze serca!

Prócz koncertów sporo działo się na placu obok GOK. Z tego miejsca wystartował Bieg „Policz się z cukrzycą”. Prowadzone były również pokazy psiego posłuszeństwa w wykonaniu Martyny i jej suczki Kalli ze szkoły dla psów Woof Zone – psi trener  z Tworoga. Z kolei Ochotnicza Straż Pożarna z Tworoga uatrakcyjniła czas profesjonalnymi pokazami. Przeprowadzono prelekcję na temat pożaru oleju spożywczego w garnku, a także sposobu jego gaszenia. Na koniec zaprezentowano czujnik czadu. Sztab w Tworogu jak co roku mógł również liczyć na pomoc organizacyjną ze strony strażaków z Kotów. To oni przygotowywali pyszną kiełbaskę i krupnioki.

Dzieci mogły się wyszaleć na dmuchanym zamku ustawionym na sali widowiskowej oraz z animatorkami, które przygotowały mnóstwo zabaw i niespodzianek. Finał WOŚP stał się również idealną okazją do wręczenie nagród zwycięzcom konkursu organizowanego przez Gminę Tworóg na najpiękniejszą bombkę bożonarodzeniową. Prace wykonane przez uczestników mogliście wygrać w tzw. Grze o Nagrody. Dzięki hojnym darczyńcom przygotowano ponad 250 atrakcyjnych nagród. Nie została ani jedna… Dziękujemy!

Kierownikiem Sztabu WOŚP w Tworogu jak co roku była Sandra Grzesiek, a gospodarzem wydarzenia Gminny Ośrodek Kultury w Tworogu.

Inicjatywę wsparło mnóstwo osób, firm, instytucji, organizacji. Wszystkim razem i z osobna w imieniu organizatorów składamy WIELKIE PODZIĘKOWANIA. Uznanie dla naszych wolontariuszy, którzy kwestowali na ulicach i sali widowiskowej GOK, którzy upiekli ciasta, zliczali Wasze datki oraz tych, którzy poświęcili swój prywatny czas na organizację tej wymagającej kilkumiesięcznych przygotowań imprezy. To naprawdę ogromna praca, którą wolontariusze wykonali, bo wierzą w ideę ratowania życia. A to przecież jest celem Fundacji.

W ciągu wszystkich finałów WOŚP, Orkiestra zebrała i przekazała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 1,75 MLD PLN i kupiono niemal 70 000 urządzeń. W tym roku chcemy wygrać z sepsą! Graliśmy dla wszystkich – małych i dużych!

Jak wynika z najnowszych badań, w skali globalnej sepsa jest przyczyną 20 proc. wszystkich zgonów. Według Światowej Organizacji Zdrowia, w 2017 roku sepsa wystąpiła u 49 milionów ludzi na świecie, a 11 milionów zmarło z jej powodu. Prawie połowa zachorowań dotyczyła dzieci (około 20 milionów), a w populacji do 5. roku życia sepsa była przyczyną 2,9 miliona zgonów. Dla przeżycia chorego, u którego wystąpiła sepsa, kluczowe jest jak najszybsze rozpoznanie i włączenie właściwego leczenia – optymalnie w ciągu pierwszej godziny. Z badań wynika, że każde opóźnienie rozpoznania sepsy i podania skutecznego antybiotyku o godzinę zwiększa ryzyko zgonu o 8 proc. Właśnie dlatego WOŚP chce wyposażyć szpitale w urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zakażeń – umożliwi to lepszą terapię sepsy poprzez szybsze wdrożenie celowanego i skutecznego leczenia antybiotykami.