Urodziny Leśnej Rajzy!

Leśno Rajza, czyli podróż po zielonych zakątkach Śląska ma już dziesięć lat! W miniony weekend gmina Kalety przy współpracy gminy Tworóg zorganizowała dwudniowy, urodzinowy rajd rowerowy. Jedna z tras wiodła przez malowniczą gminę Tworóg.

Leśno Rajza to szlak rowerowy liczący łącznie ok. 90 km. Przebiega przez lasy dwóch powiatów: tarnogórskiego i lublinieckiego, trzech Nadleśnictw: Świerklaniec, Koszęcin i Brynek oraz sześciu gmin: Kalety, Świerklaniec, Koszęcin, Woźniki, Tworóg i Miasteczko Śląskie. Jego inicjatorem jest Jacek Lubos z Urzędu Miejskiego w Kaletach. Przez dekadę swojego istnienia Leśno Rajza stała się rozpoznawanym na całym Śląsku, jednym z najpopularniejszych szlaków rowerowych województwa.

24 czerwca grupa rowerzystów m.in. z Kalet, Lublińca, Miasteczka Śląskiego i Tarnowskich Gór wystartowała z Kalet. Leśnymi ścieżkami przez Koszęcin i Piłkę dotarli do Tworoga. W restauracji Dębowa Barć skosztowali przysmaków szefa kuchni, skąd udali się do Urzędu Gminy w Tworogu, gdzie przywitał ich wicewójt Łukasz Ziob. Na sali posiedzeń czekała już smaczna kawa, herbata i opowieść o miejscowych zabytkach i atrakcjach przygotowana w formie prezentacji przez Joannę Leksy. Można było nawet przymierzyć śląskie wianki wykonane przez mieszkanki Tworoga! Goście z sąsiedniej gminy otrzymali także pamiątkowe wydawnictwa promujące naszą gminę oraz zapewnienie, że są u nas zawsze mile widziani. Kolejnym punktem wyprawy był Brynek i zespół pałacowo-parkowy. Wnętrze pałacu można było zobaczyć dzięki uprzejmości dyrekcji Zespołu Szkół Leśnych i Ekologicznych w Brynku. Do Kalet rowerzyści wrócili przez Mikołeskę. Zdjęcia z wizyty w naszej gminie – poniżej.

Dzień później pasjonaci Leśnej Rajzy przejechali z Kalet do Miasteczka Śląskiego, zbiornika wodnego Nakło-Chechło, Brynicy, Kolonii Woźnickiej, Dąbrowy Wielkiej, Woźnik i przez Zieloną wrócili do Kalet.

10 lat to dobra okazja, by raz jeszcze zachęcić Was do rowerowej aktywności. Otaczają nas wspaniałe lasy oferujące to, czego najbardziej nam brakuje – ciszę i kontakt z naturą. Wypróbujcie na własnej skórze – gorąco polecamy!

ZOBACZ FILM LEŚNO RAJZA

Mapa poglądowa trasy rowerowej leśno rajza