Lasy – wielkie gąbki

Od wielu lat w Polsce obserwuje się ciepłe, bezśnieżne zimy i zdecydowanie mniejszą ilość wiosennych opadów deszczu. Coraz dłuższe okresy suszy skutkują obniżeniem poziomu wód gruntowych i powierzchniowych. W rowach nie zalega już woda, a niewielkie zbiorniki wodne po prostu wysychają. Lasy, naturalne i potężne rezerwuary wody jak nigdy potrzebują ludzkiej pomocy. Dlatego też Lasy Państwowe od kilkunastu lat sukcesywnie rozwijają infrastrukturę leśną mającą na celu gromadzenie wody i spowolnienie jej przepływu.

Zobaczcie zdjęcia wybranych zbiorników retencyjnych i czytajcie czerwcowego „TWG Kuriera”.

W Leśnictwie Krywałd powstał zbiornik retencyjny „Groszowy.

W 2008 r. wybudowano zbiornik „Wytoki”, który rozbudowano w 2013 r. (pow. 3 ha). W kompleksie łąk śródleśnych powstanie jeszcze jeden zbiornik retencyjny. Budowa jest w trakcie.

Przebudowano i zmodernizowano stawy paciorkowe „Połomia” (pow. 10 ha). Urokliwy zakątek, który nie tylko służy retencji, ale również rekreacji. Wielu mieszkańców wsi uwielbia spacerować w tej okolicy. Stawy stały się również domem dla wielu zwierząt. Mieszkają tu m.in. kaczki, łabędzie, żurawie i inne ptactwo wodne.