Byli, są, będą – Ludowy Klub Sportowy „Sparta” Tworóg ma już 70. lat, ale na „emeryturę” się nie wybiera… Sportowcy (tworzący obecną drużynę i ci, którzy grali w przeszłości) oraz ich kibice (a uwierzcie nam nie jest ich mało) – to po prostu zgrana ekipa ludzi kochających piłkę. Na jubileuszu, który miał miejsce 2 lipca na stadionie „Sparty” można było odczuć jak ważny jest dla nich sport, ale też długa historia, o której chcą pamiętać i przyszłość, którą z ambicja chcą budować.
Po części oficjalnej pełnej podziękowań, gratulacji i życzeń, nadszedł czas na zabawę, a właściwie na jej kontynuację, ponieważ piłkarze „Sparty” oraz uczniowie Akademii Piłki Nożnej Gmina Tworóg zaczęli świętowanie już dzień wcześniej. W piątek wieczorem odbyły się mecz juniorów z drużyną seniorska A-klasy lublinieckiej – Orzeł Pawonków oraz nocny turniej dzikich drużyn. W sobotni poranek rozegrano mecz towarzyski orlików z drużyną Sokół Orzech Mini turniej żaków (UKS APN GMINA Tworóg, Pokój Sadów, Tęcza Wielowieś) oraz mecz towarzyski trampkarzy z Orzeł Pawonków. W sobotnie popołudnie, po powitaniu gości i zakończeniu części oficjalnej, rozegrano emocjonujący mecz towarzyski Sparta Tworóg – Drużyna Oldbojów. Dodatkowo organizatorzy przygotowali sporo atrakcji. Był sklepik piłkarski z mnóstwem jubileuszowych pamiątek i gadżetów, kuchnia polowa z 1966 r. ze smaczną grochówką, pokazy karate przygotowane przez Akademię Sportu DESHI, pokazy psich umiejętności, koncert zespołu NOUMEN, a dla najmłodszych: dmuchany zamek, bangee i malowanie kredą. Jubileusz zakończyła zabawa taneczna.
O jubileuszu „Spartan” przeczytacie również w lipcowym, papierowym „TWG Kurierze”.
Na temat historii Klubu pisaliśmy w wydaniu nr 160 oraz nr 51 – do pobrania TUTAJ
Fragment artykułu z 11 czerwca 2012 (nr 51):
Pierwszy klub piłki nożnej w Tworogu powstał pod egidą kościoła. Założycielem był ówczesny proboszcz – Carl Jaschik. Według relacji najstarszych mieszkańców Tworoga, klub został założony w połowie lat 20. XX w. i przyjął nazwę „Deutsche Jugent Kraft” (DJK Tworóg). Zasada działalności klubu była prostu – kto chodzi na nieszpory, ten otrzymywał wysokie, sznurowane buty odpowiednie do gry w piłkę nożną (które jednak po meczu musiał zdać). W latach 30. XX w. powstał nowy cywilny klub pod egidą szkoły, który nosił nazwę „Deutscher Turnve Rein” (DT Horneck). W powstałym klubie uprawiano gimnastykę wyczynową, turystykę pieszą oraz grano w piłkę nożną. Z czasem klub znalazł się pod opieką ruchu narodowosocjalistycznego i tak pozostało do zakończenia II wojny światowej. Ostatnim meczem rozegranym przez DT Horneck był słynny i wymowny mecz międzynarodowy z Olimpią Boruszowice. Rewanż tego meczu odbył się dopiero po wojnie, już w wolnej Polsce, kiedy Tworóg znalazł się w granicach Polski. W 1950 r. został powołany Zakładowy Klub Sportowy „Kolejarz”, a dwa lata później z inicjatywy Sylwestra Żebrowskiego i Ryszarda Kempińskiego założono klub o nazwie „Sparta” Tworóg (!). Drużyna piłki nożnej rozpoczęła rozgrywki mistrzowskie w klasie „C”. Po kilku sezonach zdobyli awans do klasy „B”, w której występowali przez niemal 40 lat. W sezonie 1991/1992 piłkarze osiągnęli wspaniały sukces awansując do klasy „A” Podokręgu Bytom. Funkcję prezesa sprawował wówczas Ginter Kupka. Piłkarzom nie było jednak dane długo cieszyć się występami w klasie „A”, bo zaledwie jeden sezon.
Ponownie na długie lata znaleźli się w klasie „B”. Na początku 1973 r. powstaje społeczny komitet budowy obiektów sportowych przy Szkole Podstawowej w Tworogu. Dzięki jego staraniom w 1976 r. oddano do użytku boisko sportowe. Ważną dla klubu datą był 14 lipiec 2002 r., kiedy to obchodzono jubileusz jego 50-lecia jego istnienia. W czasie uroczystości poświęcono stadion nadając mu nazwę „470-lecia Tworoga”. Sezon 2002/2003 okazał się wyjątkowy również z innego względu. Właśnie wtedy po długich latach piłkarze awansowali ponownie do klasy „A”.
(!) Uważny czytelnik dostrzeże rozbieżności w datowaniu „Sparty” i w nazwiskach inicjatorów w artykule z 2012 r. i 2022 r. Prawdopodobnie wynika to z braku dokumentów źródłowych, które rozstrzygają tę kwestię w sposób bezsporny. Teksty bazują głównie na wspomnieniach osób starszych i przekazach obecnych członków „Sparty”.