#sprzątaMy 2022

15 czerwca rusza tegoroczna, już trzecia edycja ogólnopolskiej akcji #sprzataMy związanej z problemem zanieczyszczenia środowiska i pozostawiania w lasach śmieci. Potrwa do końca roku szkolnego. Do udziału w wydarzeniu w naszej gminie i okolicy zaprasza Nadleśnictwo Brynek. 22 czerwca o godz. 9 zaplanowano zbiórkę przed siedzibą Nadleśnictwa Brynek. Z ramienia Nadleśnictwa będzie czekał leśnik, który poprowadzi wszystkich uczestników przez okoliczny las w celu zebrania śmieci. Na miejscu zostanie zorganizowane ognisko z pieczonymi kiełbaskami. (Prowiant, rękawiczki jednorazowe, worki oraz odbiór śmieci są po stronie Nadleśnictwa). Chętnych prosimy o zgłoszenie się do godz. 12:00 20.06.2022r. pod nr. tel. 32-285-74-63  w Sekretariacie Nadleśnictwa Brynek.

Sprzątanie lasów nawiązuje do międzynarodowej inicjatywy „Sprzątania świata”, którą zapoczątkowano w Australii w 1989 r., a w Polsce odbywa się od 1994 r. Niestety, mimo wielu apeli i nagłaśniania problemu wywożenie odpadów do lasów nadal trwa. Obok drobnych śmieci porzucanych podczas wycieczek do lasu czy grzybobrania, leśnicy znajdują dzikie wysypiska z odpadami budowlanymi, oponami czy sprzętem AGD. Każdego roku uprzątnięcie śmieci z lasów kosztuje kilkanaście milionów złotych. W ostatnich latach na ten cel wydawane jest ok. 20 mln zł. Co roku z lasów wywozi się średnio 110 tys. m3 śmieci.

W pierwszej akcji sprzątania wzięło udział ponad 43 tys. osób. Teraz do lasów również ruszą tysiące ochotników. Od 15 czerwca do końca roku szkolnego sprzątania lasów z udziałem lokalnych społeczności odbędą się we wszystkich 429 nadleśnictwach Lasów Państwowych.

Inicjatorem przedsięwzięcia jest Prezydent Rzeczypospolitej Pan Andrzej Duda wraz z małżonką Panią Agatą Kornhauser-Dudą. Akcja ma celu kształtowanie właściwych postaw wobec przyrody oraz zaangażowanie społeczeństwa w aktywną działalność na rzecz jej ochrony.

Zapraszamy do aktywnego udziału.