Wieczór czempionów!

Ponad stu zrzeszonych sportowców, grupa profesjonalnych i utalentowanych trenerów, sztab działaczy, armia sympatyków i cała lista sukcesów. Uczniowski Klub Sportowy Akademia Piłki Nożnej Gmina Tworóg choć działa zaledwie pięć lat, zdążył wypracować renomę i udowodnić, że sport w naszej gminie to świetna inwestycja. 24 listopada na sali GOK-u Klub zorganizował Galę Mistrzów Sportu. Wydarzenie podsumowuje sezon oraz całą dotychczasową działalność.

– Jestem wdzięczna i zaszczycona ze mogę współpracować z tak wspaniałymi ludźmi. Mam na myśli nie tylko świetnych trenerów i młodych zawodników, ale także rodziców. Jesteśmy jedną, wielką drużyną. To ogromna radość, że możemy tu razem być. Choć jesteśmy młodym Klubem, patrząc na Was, mam poczucie, że jesteśmy wyjątkowym Klubem. To Wasza zasługa – powiedziała na wstępie prezes organizacji, Mirosława Minor.

Obecnie sekcja piłki nożnej liczy 77 aktywnych zawodników. W klubie działają także dwie drużyny koszykarskie (żeńska i męska) liczące łącznie 30 osób oraz sekcja gimnastyki. – Lubliniecki Podokręg nie jest duży, ale z pewnością bardzo ambitny. Wasz Klub to ogromna wartość dodana. Chciałem zwrócić uwagę na młodzież, na wyniki młodych zawodników. To nie tylko zasługa ich potencjału, ale także pracy wykonanej przez trenerów. A dysponujecie kapitalnym zespołem. To osoby mające warsztat, ale także umiejętności pracy z młodzieżą. Ważna i potrzebna jest również współpraca z samorządem. I to jest w Tworogu zauważalne. Razem naprawdę wykonujecie dobra robotę – powiedział podczas uroczystości Krzysztof Olczyk, prezes lublinieckiego Podokręgu Związku Piłki Nożnej. Sportowców w tworogowskim Klubie szkoli sześciu trenerów: Łukasz Chmiel, Henryk Chmiel, Mateusz Bednorz, Marcel Gruner, Wiesław Chromy, Marzanna Matuszek. Od 2022 r. UKS należy do programu certyfikacji szkółek piłkarskich Polskiego Związku Piłki Nożnej. Oznacza to, że praca z młodzieżą realizowana jest zgodnie z programem szkolenia PZPN. Metody treningowe wyraźnie przekładają się na jakość szkolenia i realne sukcesy. W sezonie rozgrywkowym 2022/2023 klub w rozgrywkach podokręgu Lubliniec UKS reprezentowało 7 drużyn młodzieżowych. Łącznie w całym sezonie rozegrali 128 meczy ligowych. Najlepszym strzelcem w kategorii junior młodszy i trampkarz został Jakub Krain, który zdobył 261 bramek. Najlepszym strzelcem w kategorii młodzik został Antoni Badura. – Cieszymy się z sukcesów i nie zwalniamy tempa. Planów i marzeń jest sporo. Chcielibyśmy rozszerzyć ofertę o kolejne sekcje np. siatkówki, a naszym wielkim marzeniem jest hala sportowa – przyznaje Mirosława Minor.

Gala Mistrzów Sportu była okazją do przedstawienia działalności Klubu i złożenia podziękowań działaczom i rodzicom, którzy bardzo aktywne wspierają pasję swoich dzieci. Wyróżniono także młodych sportowców. Podczas gali wręczenia nagród najlepsi zostali obdarowani niemalże oscarowymi statuetkami, które podkreśliły gwiazdorski potencjał młodzieży. Organizatorzy wydarzenia mówili także o skuteczności współpracy z samorządem gminnym. Wspólnymi siłami pozyskano m.in. środki finansowe z programów ministerialnych na remont obiektów sportowych. – Cieszę się nie tylko jako wójt gminy Tworóg, ale także jako ojciec chrzestny jednego z zawodników. Gratuluję dotychczasowych osiągnięć i trzymam kciuki za rozwój Klubu i przyszłe sukcesy – powiedział Eugeniusz Gwóźdź. – Klub jest młody, ale ma wielki potencjał rozwojowy. To widać po Waszej frekwencji – dodał wicewójt, Łukasz Ziob. W wydarzeniu wzięło udział ponad dwieście osób! Włodarze podkreślili również znaczenie wychowawcze organizacji, która trenuje wytrwałość fizyczną, ale także kształtuje charaktery.

Wieczór upłynął szybko i bardzo aktywnie. były gratulacje, nagrody, podziękowania i mnóstwo zabawy. Organizatorzy zadbali o interaktywny charakter wydarzenia. Przygotowano quizy, pytania, wywiady z piłkarzami. Młodzież wystąpiła w eleganckich strojach, z towarzyszącym poczuciem, że są częścią czegoś wielkiego. Na koniec obraz jedyny w swoim rodzaju. Po posprzątaniu sali, na chwilę przed opuszczeniem GOK-u, młodzież w krawatach bierze w obroty nową piłkę – prezent od Wójta Gminy. Spontanicznie ustawiają się i zaczynają grać. Tego dnia nie można przecież zakończyć inaczej jak tylko „na boisku”.