Alarm smogowy!

7 lutego w województwie śląskim obowiązuje do odwołania alarm smogowy! Wskaźniki jakości powietrza nie pozostawiają złudzeń. Poziom niebezpiecznych dla zdrowia pyłów jest ekstremalnie wysoki. Czujnik w Boruszowicach o godz. 9.30 wskazywał bardzo duże zanieczyszczenie. Wartość PM2.5 wynosiła 822 %!

Na dzień dzisiejszy uśrednione wartości w naszym województwie wyglądają następująco:

  • skażenie PM2.5: 624% normy (156 µg/m³)
  • skażenie PM10: 695% normy (278 µg/m³)

Ostrzegamy! Nie wychodźcie na spacery, jeżeli to możliwe zostańcie w domach! Kliknij TUTAJ, żeby sprawdzić aktualne pomiary zanieczyszczenia powietrza.

Zanieczyszczenia powietrza a zdrowie

Podczas oddychania pobieramy powietrze, czyli mieszaninę gazów i aerozoli, które tworzą naszą atmosferę. W warunkach idealnych do naszych płuc trafia przede wszystkim azot i tlen. W czystym powietrzu znajduje się również argon, dwutlenek węgla oraz niewielkie ilości innych pierwiastków. Niestety czyste powietrze w naszym świecie już nie istnieje. A na pewno nie na Śląsku w środku zimy… Prócz gazów, które powinny być w powietrzy, do płuc wciągamy także gazy trujące i pyły drobne: PM2.5 i PM10. Te dostają się do naszego krwioobiegu i swoją obecnością, w bardzo szkodliwy sposób wpływają na nasze zdrowie.

Wywołują problemy z górnymi drogami oddechowymi: kaszel, trudności z oddychaniem, zadyszkę, osłabiają układ odpornościowy narażając nas na zwiększoną podatność na infekcje i alergie. Długofalowa ekspozycja na wysokie stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu zwiększa ryzyko wystąpienia problemów kardiologicznych i chorób nowotworowych. Wszystkie te konsekwencje mają wspólny mianownik – skrócenie ludzkiego życia.

Jakość powietrza to dosłownie sprawa życia i śmierci

Za złą jakość powietrza odpowiada jeden winowajca – człowiek. I tylko on może wpłynąć na poprawę tej sytuacji. Według szacunków w naszym kraju ponad połowa smogu to efekt tzw. niskiej emisji, czyli nieefektywnego spalania węgla i drewna i co gorsza materiałów, których nie wolno spalać samodzielnie w domowych kotłowniach. W styczniu 2017 r. padł rekord smogu w Rybniku. Zanieczyszczenie powietrza wyniosło 3126% normy.

W celu minimalizacji zanieczyszczeń wprowadzono na Śląsku regulacje prawne takie jak Uchwała antysmogowa. W całym kraju prowadzona jest Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. W styczniu 2022 r. w naszym województwie wszedł zakaz korzystania z najbardziej emisyjnych kotłów C.O. – z 2006 r., starszych oraz takich, które nie mają tabliczki znamionowej (uchwała antysmogowa nr V/36/1/2017 z dnia 7 kwietnia 2017 r.).

Liczba „kopciuchów” sukcesywnie się zmniejsza, ale ok. 3 miliony wciąż czekają na wymianę…