Defibrylator w Brynku

W lutym na ścianie Izby Edukacyjnej przy siedzibie Nadleśnictwa Brynek (ul. Grabowa) zamontowano defibrylator AED – urządzenie, które ponad dwukrotnie zwiększa szansę przeżycia osoby z zatrzymaniem krążenia. Jak informują pracownicy Nadleśnictwa Brynek, urządzenie zostało zamontowane na zewnątrz, by było maksymalnie dostępne.

Kiedy należy użyć AED? Po defibrylator sięgamy przede wszystkim, gdy u osoby poszkodowanej nie ma oddechu. Jest to objaw NZK (Nagłego Zatrzymania Krążenia). Automatyczny defibrylator przeanalizuje rytm serca osoby poszkodowanej i w razie konieczności podejmie decyzję o defibrylacji. Obsługa, nawet dla osób nieprzeszkolonych, jest bardzo prosta i bezpieczna. Wymaga podpięcia elektrod zgodnie z załączoną instrukcją i uruchomienia procedury analizy rytmu serca. Jak zapewniają specjaliście nie ma się czego bać, a skorzystanie z publicznie dostępnego AED naprawdę może uratować komuś życie. Defibrylacja wykonana w czasie do 1 minuty od utraty przytomności jest w 90% skuteczna, do 5 min – w 50%, a do 7 min – w 30%.

O czym pamiętać? Defibrylator na żądanie wyzwala impuls elektryczny, dlatego przed podjęciem działania należy upewnić się, że poszkodowany nie jest mokry (np. pada deszcz, poszkodowany upadł w kałużę itp.). Kontakt z cieczą jest zabroniony!

Po prawidłowo przeprowadzonej defibrylacji należy bezdyskusyjnie wykonać resuscytację, by wrócił rytm serca. Według obowiązujących wytycznych Należy uciskać dolną połowę mostka („na środku klatki piersiowej”) na głębokość co najmniej 5 cm, z częstością 100–120 na minutę. Uciśnięcia klatki piersiowej należy prowadzić na zmianę z oddechami ratowniczymi tak, aby po każdych 30 uciśnięciach wykonać dwa oddechy. Czynność powtarzamy do przyjazdu karetki.