Inicjatywy sołeckie nagrodzone

Dwa sołectwa z gminy Tworóg otrzymały dofinansowanie w ramach konkursu Urzędu Marszałkowskiego „Inicjatywa Sołecka”. Beneficjentami są Boruszowice-Hanusek oraz Mikołeska.

Po raz drugi jesteśmy laureatami konkursu. W zeszłym roku otrzymaliśmy 10 tys. zł na doposażenie placu zabaw i siłowni zewnętrznej. Zamontowaliśmy wówczas dwa dodatkowe urządzenia do ćwiczeń, równoważnię, karuzelę oraz ściankę wspinaczkową. W tym roku chcieliśmy nawiązać do naszej historii. Mikołeska liczy sobie już 350 lat. Planowaliśmy uczcić ten jubileusz podczas festynu rodzinnego, ale w tym roku nie jest to możliwe – mówi sołtys Mikołeski, Irena Piecuch. Otrzymane 10 tys. zł zostaną przeznaczone na stworzenie miejsca pamięci z masztem flagowym, kamieniem z tablicą pamiątkową i rysem historycznym wsi oraz obejścia z rabatami kwiatowymi i ławkami. Oaza zieleni z kamieniem pamiątkowym ma by miejscem rekreacji i przypominać o historii wsi i wydarzeniach, w których brali udział jej mieszkańcy takich jak powstania śląskie. – W stulecie powstań śląskich chcemy pamiętać również o pięciu mieszkańcach Mikołeski, którzy wzięli udział w powstaniach – zaznacza pani sołtys.

Pierwsze zdjęcie przedstawia plac, który już niedługo zupełnie zmieni swoje oblicze. Na kolejnych widać miejsce doposażone w zeszłorocznej edycji konkursu: plac zabaw i siłownię zewnętrzną

Boruszowice-Hanusek otrzymały 7 200 zł, które przeznaczą na renowację skweru przy ulicy Składowej w Boruszowicach. – Chodzi o skwer na terenie Kolonii Fabrycznej, przed placem zabaw. Planujemy postawienie lampy solarnej, ławek, koszy na śmieci oraz posadzenie roślin. Materiały już są zamawiane – mówi sołtys, Marian Łuczak. Montaż planowany jest na koniec sierpnia.

W całym powiecie tarnogórskim dofinansowanie w ramach konkursu Urzędu Marszałkowskiego „Inicjatywa Sołecka” otrzymało dziewięć sołectw na łączną sumę 206 200 zł.