Marzec w płomieniach

Po ciepłej i bezśnieżnej zimie, mamy ciepłą i bezdeszczowa wiosnę. Według ekspertów Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej –  Państwowy Instytut Badawczy sytuacja ma szansę się poprawić dopiero w kwietniu. W marcu natomiast nie ustają ostrzeżenia przeciwpożarowe. W całym kraju trwa meteorologiczna susza. Odnotowano spadek poziomu wód i wysychanie gleby. Zagrożenie pożarowe jest wysokie – również w naszej gminie,  o czym świadczą liczne interwencje naszych jednostek strażackich.

Paliło się m.in. w Kotach, Boruszowicach, Tworogu, Nowej Wsi Tworoskiej, Brynku… 20 marca doszło do poważnego pożaru trawy na ul. Wiejskiej w Nowej Wsi Tworoskiej, 22 marca strażacy z jednostek gminnych gasili pożar poszycia leśnego w miejscowości Koty-Wesoła, 23 marca miał miejsce pożar ścierniska nieopodal zabudowań mieszkalnych w Drutarni (Kalety), a 24 marca pożar trawy przy lesie na ul. Park w Brynku. 25 marca w płomieniach stanęły dwa budynki jednorodzinne w Boruszowicach, jeden doszczętnie spłonął… To tylko wybrane przykłady.

Strażacy mają sporo pracy i niestety nie jest to tylko wina pogody. Jak co roku wiosną zwiększa się ryzyko pożaru w wyniku wypalania traw. Przy tak suchym poszyciu, ogień potrafi się rozprzestrzenić bardzo szybko i to w niekontrolowany sposób. Ta bardzo niebezpieczne dla ludzi i szkodliwe dla środowiska. Przypominamy, wypalanie traw jest niezgodne z prawem. Zakaz wypalania traw określony został w Ustawie o ochronie przyrody oraz w Ustawie o lasach, a Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę nagany, aresztu lub grzywny, której wysokość może wynieść od 5 tys. do 20 tys. zł. Co więcej, jeśli w wyniku podpalenia trawy dojdzie do pożaru, który sprowadzi zagrożenie utraty zdrowia lub życia wielu osób albo zniszczenia mienia wielkich rozmiarów, wtedy sprawca – zgodnie z zapisami Kodeksu karnego – podlega karze pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

Wszystkie zdjęcia pochodzą z profili fb OSP w Tworogu i Kotach.