Policja tarnogórska ostrzega przed oszustami!

W ostatnim czasie na terenie miasta Tarnowskie Góry miały miejsce oszustwa, których ofiarami padły osoby starsze, zazwyczaj mieszkające samotnie. Policjanci ostrzegają przed oszustami działającymi metodą „na wnuczka”. Metoda działania przestępców za każdym razem jest bardzo podobna.

Podając się za członka rodziny oszust informuje swoją ofiarę, że jest sprawcą wypadku drogowego, za co grozi mu aresztowanie. Oszuści proszą o pożyczenie wysokiej kwoty pieniędzy na zapłacenie kaucji, od 10 000 do 20 000 zł. Następnie informują nas, że przyślą kolegę lub koleżankę po odbiór gotówki, bo sami nie mogą ze względu na wypadek, chorobę, czy inną ciężką sytuację rodzinną. Następną metodą oszustwa „na pracownika administracji lub wodociągów”, oszust pod pretekstem odpisania licznika lub wymiany wodomierza dostaje się do mieszkania. Pod nieuwagę osoby starszej kradnie jej pieniądze, biżuterie lub inne cenne przedmioty. Trzecią metodą „na policjanta”, osoby podające się za funkcjonariuszy CBŚ telefonicznie ostrzegają osobę starszą, że oszczędności na jej koncie są zagrożone. Aby ich nie stracić należy je wypłacić i przekazać policjantowi który przyjdzie po nie do mieszkania.

Pamiętajmy, żeby zachować ostrożność i nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy!

Oszuści przedstawiają się jako pracownicy urzędu, energetyki, policji lub księża!

Nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mów o swoich planach życiowych czy członkach rodziny!

Pamiętajmy, aby zawsze o swoich podejrzeniach powiadomić Policję. Wówczas postarajmy się zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu i zachowania osoby podejrzanej!

Bądźmy czujni i ostrożni – nie dajmy się oszukać!