Poruszająca wycieczka

14 czerwca uczniowie klasy ósmej ZSP w Wojsce uczestniczyli w niezwykle poruszającej wycieczce do Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau, w czasie której zostali zaznajomieni z historią okresu II wojny światowej, a w szczególności z polityką eksterminacji Żydów.

W czasie 3,5-godzinnego zwiedzania ósmoklasiści zobaczyli miejsca, w których dokonało się ludobójstwo. Widzieli m.in.: bramę z napisem „Arbeit mach frei”, plac apelowy, blok 5, 6 i 11, a także Auschwitz II, czyli bramę śmierci, rampę, ruiny komór gazowych i przerażający, wyciskający łzy z oczu bark dziecięcy. Widzieli też willę Rudolfa Hoessa, komendanta obozu i znajdującą się zaledwie kilkadziesiąt metrów dalej komorę gazową. Przypomnieli sobie niechlubną historię wielu oprawców, np. Josepha Mengele, zwanego „Aniołem Śmierci” czy Carla Clauberga, którzy zamiast leczyć przynosili wymęczonym, schorowanym więźniom jeszcze większe cierpienie i śmierć. Uczniowie powrócili również pamięcią do historii ofiar, w tym do ofiarnej śmierci świętego Maksymiliana Marii Kolbego czy autorki znaku Polski Walczącej, Anny Smoleńskiej.
Nasi uczniowie w ciszy i skupieniu uczestniczyli w tej żywej lekcji historii. Z zadumą szli alejkami obozu, analizując każdą zdobytą informację, dlatego pewni być możemy, że jeszcze długo w ich głowach będą pobrzmiewać pouczające słowa Primo Leviego: „To się jednak wydarzyło, a zatem znowu może się wydarzyć”, a także przewodnika, który aż dwukrotnie powtórzył, że ludobójstwo, które pochłonęło tyle istnień ludzkich, a którego dokonano tak całkiem niedawno, spowodowane zostało przez ludzką nienawiść.

Monika Ziob