Powiało grozą… znowu

Jeszcze nie zapomnieliśmy o styczniowych wichurach, a już musieliśmy się zmierzyć z lutowymi, a wszystko za sprawą orkanu Dudley. Wiało, padała i miejscami grzmiało. Wiatr w porywach przekraczał prędkość 100 km/h powodując zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz wyrządzając wiele zniszczeń. 17 lutego strażacy z OSP w Tworogu odnotowali 10 interwencji dotyczących m.in. uszkodzonych dachów oraz powalonych drzew na drodze wojewódzkiej w kierunku Bruśka i na krajówce w okolicy Boruszowic. Strażacy byli również wzywani do zdarzeń poza nasza gminą.

Kolejny dzień okazał się równie pracowity. – Dyspozytor SK KP Tarnowskie Góry około godziny 15:37 poinformował nas by udać się do miejscowości Brynek w celu zabezpieczenia  uszkodzonego opierzenia z budynku wielorodzinnego. Po zakończeniu akcji poprzez drogę radiową otrzymaliśmy zgłoszenie dotyczące zabezpieczenia uszkodzonej kalenicy na budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Tworogu – relacjonują druhowie w mediach społecznościowych. W akcji brali również udział strażacy z KP PSP Tarnowskie Gór. 19 lutego strażacy również wyjeżdżali do akcji. Jedna z interwencji dotyczyła usunięcia pochylonego drzewa nad jezdnią na drodze pomiędzy Nową Wsią a Hanuskiem. – W czasie tego zgłoszenia byliśmy wspomagani przez drabinę mechaniczną z OSP Florian Strzybnica – wyjaśniają. OSP Boruszowice-Hanusek również wyjeżdżało w teren. Usuwali m.in. powalone drzewa z drogi prowadzącej do Mikołeski oraz na DK11.

Państwowa Straż Pożarna w województwie śląskim odnotowała 1 312 interwencji, związanych z usuwaniem skutków wichury. 19 lutego do godz. 18 strażacy w całym kraju  odnotowali ponad 23 400 interwencji.