Remiza w Połomi z fotowoltaiką

Jesienią Gmina Tworóg wyposażyła nowy budynek OSP w Połomi w panele fotowoltaiczne. Zadanie kosztowało 28 tys. zł. Proekologiczna inwestycja była współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w kwocie 13 500,00 zł.

Jesienią Gmina Tworóg zrealizowała zadanie pn. „Montaż instalacji fotowoltaicznej na budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w miejscowości Połomia”. Na dachu budynku zainstalowano 20 paneli fotowoltaicznych o łącznej powierzchni 33,7 m2 o mocy 6,6 kWp wraz z niezbędnymi do ich sprawnego działania urządzeniami. Planowana instalacja fotowoltaiczna ma na celu pokrycie części potrzeb energetycznych budynku.

W przyszłym roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska planuje przeznaczyć w kraju na inwestycje związane z ochroną środowiska i gospodarką wodną blisko 9,2 mld zł (z czego 6,5 mld w formie dotacji), czyli o 2,2 mld zł więcej niż w 2021 r.

W 2022 r. NFOŚiGW chce wydać 1,95 mld zł na program „Czyste powietrze”, a 660 mln zł na „Mój prąd”. W pierwszym, bądź drugim kwartale 2022 r. ma wystartować czwarta edycja tego programu – szersza od poprzednich, oferująca nie tylko dopłaty do paneli PV, ale również m.in. do magazynów energii czy ładowarek do samochodów elektrycznych.

NFOŚiGW w 2022 roku ma przeznaczyć również 537 mln zł na programy wspierające budownictwo energooszczędne.

Poniżej zdjęcia remizy w Połomi.