STRAŻACY MAJĄ CO ROBIĆ…

Gwałtowne burze, oberwania chmur, obfite deszcze doprowadzają do licznych strat materialnych, do lokalnych podtopień, zalewania piwnic, uszkodzeń dachów, zrywania kabli wysokiego napięcia… Z tymi problemami mierzą się nasi strażacy. Oto krótka retrospekcja z interwencji Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy (źródło: facebook).

Patrząc za okno mamy wrażenie, że ciągle pada, a doniesienia o suszy są grubo przesadzone. Nic bardziej mylnego! Obfite deszcze nie poprawią stanu hydrologicznego w Polsce. Nawet miesiąc stałych opadów nie zatrzyma zmian klimatycznych, a te manifestują się w naszym kraju rosnącą temperaturą. Średnia roczna temperatura w Polsce wzrosła z 7,5°C do ok. 10°C na przestrzeni stu lat, a 2019 r. był najcieplejszym w całej polskiej historii pomiarów!

Dlaczego deszcze, choć tak potrzebne, stanowią zagrożenie? Intensywne, gwałtowne opady to przepis na powodzie i podtopienia. Sucha gleba nie jest w stanie w krótkim czasie wchłonąć tak dużej ilości wody, która szybko spływa do rzek, a następnie morza, w efekcie poziom wód gruntowych, nawet po opadach, nie podnosi się.

Skutki gwałtownych opadów widać gołym okiem w naszej gminie. Strażacy mieli pełne ręce roboty.

20 czerwca Ochotnicza Straż Pożarna z Tworoga interweniowała 6 razy. Kolejne dni nie pozwoliły strażakom na odpoczynek. Zdarzenia dotyczyły zalanych posesji i piwnic, zalanego parkingu przy markecie Biedronka w centrum Tworoga, zabezpieczenia budynku mieszkalnego, wypompowania wody z rowu budowlanego w Brynku. OSP Koty również walczyły z żywiołem zabezpieczając dach przed przeciekającą wodą i interweniując na zalanych posesjach.

Najpoważniejsza sytuacja miała jednak miejsce w Połomi. Po ulewach, które przeszły przez miejscowość doszło do licznych i niebezpiecznych podtopień. Woda zalała m.in. gospodarstwo rolne, ulice i wiele posesji. Strażacy zabezpieczali teren workami z piaskiem, wypompowywali wodę i udrażniali przepusty. W akcji na terenie sołectwa wzięły udział wszystkie jednostki OSP z terenu gminy oraz koparka Zakładu Usług Komunalnych w Tworogu.

Więcej informacji na profilach facebookowych jednostek OSP.