UWAGA! OSZUŚCI!

Policjanci z Komisariatu w Tworogu apelują o ostrożność. W Gminie Tworóg doszło w ostatnim czasie do kradzieży z włamaniem. Zdarzają się również różnego rodzaju oszustwa lub próby oszustw telefonicznych. Bądźcie czujni!

Nie zapominajcie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Zamykajcie furtki, garaże, drzwi wejściowe na klucz. Jeżeli macie możliwość montażu monitoringu – zróbcie to. Obserwujcie okolicę. Jeżeli zobaczycie w pobliżu obce, podejrzane osoby nie bójcie się kontaktu z policją. Poinformujcie o tym dzielnicowego lub dzwońcie na nr alarmowy 112.

Niestety wciąż częstymi zdarzeniami są próby wyłudzenia pieniędzy za pośrednictwem telefonu. Kolejny raz apelujemy o ostrożność w kontaktach telefonicznych, zwłaszcza gdy osoba po drugiej stronie słuchawki chce od nas pieniędzy. Oszuści dzwonią (głównie na numery stacjonarne) licząc, niestety, na naszą naiwność. Przedstawiają się np. jako policjanci, pracownicy banków, prokuratury… Wykorzystują odwołanie do naszych emocji (np. informacji o rzekomym wypadku członka rodziny) oraz tzw. efekt zaskoczenia. Jedna z opowieści przedstawianych przez oszustów dotyczy zablokowanego konta. Osoba przedstawia się jako pracownik banku i informuje o zablokowaniu konta i konieczności przelania wszystkich środków na inne konto. Pamiętajcie banki nie robią tego przez telefon! W innej historii telefonuje pracownik prokuratury prosząc o weryfikację dowodu osobistego, którego ksero ma rzekomo przez sobą (prosi o podanie nr PESEL, imienia, nazwiska itp.).

Policjanci ostrzegają, żadna instytucja nie wykonuje takich czynności telefonicznie! Jeżeli ktoś prosi Was przez telefon o podanie danych osobowych, to dla Was pierwsza i bardzo ważna wskazówka, że może chodzić o próbę oszustwa. W takiej sytuacji natychmiast rozłączcie się. Porozmawiajcie o zdarzeniu z kimś bliskim lub z sąsiadem. Zadzwońcie na policję.

Komisariat Policji w Tworogu
ul. Zamkowa 16, 42-690 Tworóg
tel.: 47 85 348 13