Węgiel – co wiemy o gminnej dystrybucji?

W Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę o dystrybucji węgla przez samorządy oraz towarzyszące jej rozporządzenia – w sprawie wykazu podmiotów uprawnionych do prowadzenia sprzedaży gminom paliwa stałego oraz w sprawie ilości paliwa stałego dostępnej dla jednego gospodarstwa domowego w ramach zakupu preferencyjnego. Ustawa o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe wraz z częścią poprawek, które zgłosił do niej Senat została przyjęta przez Sejm 27 października. W środę podpisał ja prezydent i została ona opublikowana w Dzienniku Ustaw. Weszła w życie w czwartek 3 listopada.

Zgodnie z ustawą, gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę. Cena nie uwzględnia kosztów transportu. Następnie gmina będzie sprzedawać węgiel mieszkańcom w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę.

Mieszkańcy gminy Tworóg, którzy nie zakupili opału przez sklep PGG (dotyczy asortymentu – węgiel groszek , orzech, miał) mogą zgłosić chęć zakupu paliwa stałego w Urzędzie Gminy w Tworogu (pokój 111, (32) 428 46 54).