Wielkie Wiosenne Gminne Sprzątanie

Dziękujemy wszystkim za udział w akcji Wielkie Wiosenne Gminne Sprzątanie. Dziękujemy za Wasze zaangażowanie, za proekologiczną postawę, za motywowanie innych! 1 maja solidarnie pokazaliście, że nie ma w naszej gminie zgody na zaśmiecanie lasów i łąk. Akcję ogłosiła Gmina Tworóg a jej partnerami był GOK oraz sołtysi. Na chętnych u wszystkich sołtysów oraz w bibliotece w Tworogu czekały worki i rękawiczki. Zebrane śmieci można było zostawić w wyznaczonych miejscach, skąd zostały odebrane przez odpowiednie służby.

Dzikie wysypiska to ogromny problem, z którym zmagają się samorządy w całym kraju. Według danych GUS, w latach 2009-2018 zlikwidowano ok. 125 tys. takich miejsc (zebrano niemal 660 ton odpadów!). Nie trzeba przypominać, że likwidacja nielegalnych wysypisk to ogromny koszt, a zalegające śmieci to bezpośrednie zagrożenie dla wód gruntowych, gleby i powietrza.

Na zdjęciach widać mieszkańców Tworoga, którzy sprzątali okolicę osiedla bloków (dziękujemy za przesłanie zdjęć), kilka zdjęć wykonaliśmy wzdłuż rzeki Blaszynówka, pozostałe udostępnili nam strażacy OSP Połomia, gdzie w sprzątaniu wzięło udział ok. 30 osób! Wszystkim, którzy postanowili posprzątać nasz mały świat jeszcze raz bardzo dziękujemy.