Czytanie – najlepszy sposób uczenia się

Tym razem było o smokach, elfach, walce dobra ze złem z domieszką odrobiny magii. Dlaczego? Bo właśnie takie są książki! Nie znają granic i dają nieskończone możliwości. Literatura fantasy jest tego najlepszym przykładem. 10 maja w sali Gminnego Ośrodka Kultury odbyła się XV edycja Powiatowego Konkursu Literackiego „Czytanie to najlepszy sposób uczenia się”. Tematem konkursu były pierwszy i drugi tom cyklu fantasy „Dziedzictwo” autorstwa Christophera Paoliniego.

Książki „Eragon” oraz „Najstarszy” to opowieści o nastoletnim chłopcu – Eragonie, który znajduje smocze jajo. Jest to ważny moment w jego życiu, bo determinujący przyszłość. Główny bohater zostaje smoczym jeźdźcem. Wraz ze smoczycą Saphirą przeżywa kolejne przygody, uczy się walki i władania magią. Kusząca perspektywa? Oczywiście! Dlatego cykl Paoliniego cieszy się sporą popularnością wśród młodych ludzi.

W konkursie sprawdzającym wiedzę o książkach brało udział 7 szkół podstawowych: z Lublińca, Miasteczka Śląskiego, Tarnowskich Gór, Wielowsi, Zbrosławic, Potępy i Tworoga. – Bardzo się cieszę, że w domie cyfryzacji znajdujecie czas na czytanie książek. To oczywiście najlepszy sposób uczenia się, ale nie tylko. Czytając więcej myślimy, jaśniej, inteligentniej, poszerzamy nasze horyzonty. Czytanie przynosi mnóstwo korzyści – mówiła podczas powitania uczestników dyrektor Szkoły Podstawowej w Tworogu, Katarzyna Mika.

Najwięcej punktów, a tym samym tytuł znawcy literatury Paoliniego zdobyli: Mirosław Kowal z SP nr 5 w Tarnowskich Górach oraz Cyprian Głowacki z SP w Zbrosławicach. II miejsce: Amelia Doleżych z SP w Lublińcu oraz Michalina Berbeć z SP nr 5 w Tarnowskich Górach. III miejsce – Hanna Bach z SP nr 5 w Tarnowskich Górach.

Organizatorami konkursu są Szkoła Podstawowa w Tworogu oraz Gminny Ośrodek Kultury w Tworogu.