Klasa z drewna, czyli naturalnie i kulturalnie

W ramach konkursu „Klasa z drewna” ogłoszonego przez Lasy Państwowe Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wojsce pozyskał 100 tys. zł. To ogromna suma! Wykorzystano ją na cele inwestycyjne i edukacyjne. Dofinansowanie umożliwiło wybudowanie drewnianej wiaty na szkolnym terenie, zakupienie ławo-stołów wraz z elementami edukacyjnymi w postaci gier tematycznych oraz doposażenie placu zabaw. Ponadto zrealizowano szereg zadań edukacyjnych. Projekt podsumowano 21 listopada.

– Ogromną część gminy Tworóg stanowią lasy, dlatego współpracę z Lasami Państwowymi, a w naszym przypadku przede wszystkim z Nadleśnictwem Brynek bardzo cenimy. Cieszę się, że szkoła pozyskała tak imponujące fundusze. Ogromne gratulacje – powiedział podczas wydarzenia wójt, Eugeniusz Gwóźdź. Prócz wymienionych inwestycji, szkoła zrealizowała program edukacyjny „Drugie życie drzewa”. Mottem programu stały się słowa Łukasza Borowicza: Drzewa są po prostu piękne. Potrzebują tak niewiele, bo słońca, deszczu, a od nas szacunku. – Te słowa stały się dla nas inspiracją do opracowania celów, metod i działań, które podejmowaliśmy przez ostatnie dwa miesiące – mówiła na wstępie dyrektor Szkoły, Monika Ziob.

Dziś drewno to nie tylko niezwykle uniwersalny, potrzebny i naturalny surowiec. To także symbol ekologicznego stylu życia i właśnie takie postawy były kształtowane w trakcie realizacji projektu. Na lekcjach dzieci wykonywały zielniki i kompozycje z darów lasu, poznawały rolę i znaczenie drzew w przyrodzie i życiu człowieka, wzięły udział w tematycznym konkursie, realizowały wiele kreatywnych wyzwań. Jednym z nich było nakręcenie filmu, który zobaczyliśmy podczas podsumowania projektu. Młodzież udowodniła w nim, że bez drewna nawet nauka nie jest możliwa. Po przejściu szkolnymi korytarzami, odwiedzeniu klas i szkolnego podwórka, uczniowie zaobserwowali coś ciekawego. Gdziekolwiek nie weszli, wszędzie było drewno: drzwi, ławki, biurka, linijki i oczywiście książki…

A skoro drewno jest tak potrzebne, to nie tylko warto ale trzeba chronić nasze lasy. I właśnie w tym tonie utrzymane było pełne humoru, choć pouczające miniprzedstawienie pod tytułem „Zielony Kapturek”. Wystąpiła w nim m.in. pewna „gryfno dziołszka”, czyli kochający naturę Zielony Kapturek. Był też groźny, choć bezzębny „gizd” – bałaganiarski wilk zaśmiecający las. – Takich bałaganiarzy jak wilk z przedstawiania mamy niestety w lasach sporo. Walczymy z tym zjawiskiem, ale musimy przyznać, że nie jest to łatwe. Jednym z narzędzi walki o ochronę lasów jest właśnie edukacja młodego pokolenia. Cieszę się, że wspólnie stworzyliśmy przestrzeń edukacyjną w Wojsce – powiedział Nadleśniczy z Brynka, Janusz Wojciechowski.

Wydarzenie zakończyła uroczystość pasowania pierwszoklasistów na uczniów.