Jurga Kleparski wrócił do Hanuska

Przy ulicy Bolesława Chrobrego w Hanusku znajduje się niewielki, choć bardzo ważny skwer. W tym miejscu „narodził się” Hanusek. Początki historii miejscowości należy kojarzyć z osobą Jurgi Kleparskiego, średniowiecznego kuźnika. To jego płaskorzeźbę odsłonięto 18 listopada. To kolejny element realizowanej przez lata „hunuskowej inicjatywy”, akcji społecznej mającej na celu przypomnienie i utrwalenie lokalnej historii.

W uroczystości wzięli udział mieszkańcy Boruszowic i Hanuska, Wójt i Wicewójt Gminy Tworóg, lokalni samorządowcy, miejscowa orkiestra dęta oraz zaproszeni goście. Tuż przed odsłonięciem płaskorzeźby, wójt Eugeniusz Gwóźdź podkreślił rolę Bernarda Opary (głównego pomysłodawcy „hanuskowej inicjatywy”) oraz wszystkich pasjonatów lokalnej historii. Dzięki takim osobom zapomniane historie zyskują nowe życie.

Po odsłonięciu symbolicznej podobizny Jurgi Kleparskiego wykonanej przez Ryszarda Wysockiego, uroczystość kontynuowano w „Willi Hanusek”, gdzie przy poczęstunku opowiadano o hutniczych tradycjach terenu oraz o roli jaką w rozwoju okolicy odegrał Jurga Kleparski. Głos zabrał Czesław Tyrol,  leśnik i autor licznych artykułów poświęconych przyrodzie i historii lasów tarnogórsko-lublinieckich. Pan Czesław zaprezentował średniowieczne eksponaty odnalezione na terenie gminy Tworóg i Krupski Młyn, dowodzące hutniczej przeszłości. Wszystko w kontekście barokowego poematu Walentego Roździeńskiego „Officina ferraria”. Z kolei prof. dr hab. Adam Grajcar opowiedział kim był Jurga Kleparski. Dokładną odpowiedź znajdziecie poniżej, w dodatku historycznym przygotowanym przez Bernarda Oparę i Jego syna Jarosława Oparę. O wersję papierową pytajcie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Tworogu.

Wydarzeniu towarzyszyła miejscowa orkiestra dęta, która umiliła czas śląskimi melodiami. Natomiast miejsce odsłonięcia rzeźby oraz trasę przemarszu uczestników wydarzenia zabezpieczali strażacy z OSP Boruszowice-Hanusek. Płaskorzeźba średniowiecznego hutnika została sfinansowana z funduszu sołeckiego. Sołtys i Rada Sołecka z Boruszowic i Hanuska dbają także o utrzymanie skweru, na którym prócz płaskorzeźby znajduje się m.in. pień zwieńczony symbolicznym kowadłem oraz tablice z informacją historyczną przygotowane przez Bernarda Oparę. Od 13 września 2019 skwerek nosi urzędowa nazwę „Skwer na Klepce”.

Poniżej moment montażu płaskorzeźby (październik 2024 r.) w obiektywie Macieja Kroka.