Leśny piknik w sercu wsi

4 września w Boruszowicach odbył się piknik rodzinny pod hasłem „Drzewo jest z lasu”. Organizatorami wydarzenia były Lasy Państwowe. Zabawa zaczęła się koncertem Sygnalistów Myśliwskich Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Po występie powitano zaproszonych gości, a następnie dyrektor generalny Lasów Państwowych Józef Kubica oraz dyrektor regionalny Lasów Państwowych w Katowicach Damian Sieber zaprosili przedstawicieli jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z gmin Tworóg i Krupski Młyn do odebrania upominków – zestawów ratownictwa medycznego. OSP z Boruszowic-Hanuska otrzymało ponadto czek w wysokości 100 tys. zł na budowę remizy strażackiej. Wręczając hojne prezenty Józef Kubica podkreślał znaczenie strażaków w budowaniu bezpieczeństwa również w lasach.

Po części oficjalnej przed publicznością pojawiła się witana brawami gwiazda popołudnia, diwa śląskiej sceny muzycznej Teresa Werner. Na najmłodszych z kolei czekały gry i zabawy z nagrodami, warsztaty konstruowania budek lęgowych, kącik plastyczny, dmuchany zamek, ciekawostki ornitologiczne. Atrakcje przygotowały pobliskie Nadleśnictwa, a tematem przewodnim stoisk było drewno.

Czy wiecie, że drewno ma ok. 30 tys. zastosowań? Rozejrzyjcie się po swoim domu: meble, papier, kredki, niektóre narzędzia, akcesoria kuchenne, naczynia, opakowania… Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. Głównym dostawcą surowca na rynek Polski są właśnie Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90% zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Leśnicy uspakajają jednak, że zapotrzebowanie na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Samo drewno w naszym kraju należy traktować jako ekologiczny, odnawialny surowiec. Gwarantuje to zrównoważona gospodarka leśna. Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu zatwierdzane przez ministra środowiska. Co ciekawe, w naszym kraju powierzchnia lasów rośnie i wzrasta ich zasobność. W połowie XX wieku lasy zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Obszary leśne, z których pozyskano drewno jest ponownie zalesiane. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew.