Mieszkaniec Tworoga zaprzyjaźniony z „Piękną z Rept”

13 kwietnia w Tarnowskich Górach rozstrzygnięto konkurs „Legenda o Pięknej z Rept″. Jednym z laureatów konkursu literackiego, zdobywcą II miejsca, jest mieszkaniec Tworoga – Piotr Gansiniec. Nagrody zostały oficjalnie wręczone 23 kwietnia na tarnogórskim rynku (zdj. powyżej). Ogromne gratulacje!

Opowiadanie „Zima” jest literacką wersją historii jabłonki o nawie „Piękna z Rept”. Ta zimowa, stara odmiana jabłoni pochodzi z XIX w. Wyhodował ją ogrodnik Robert Volkner (1872-1930) w ogrodzie pałacowym w Reptach należącym do rodziny Henckel von Donnersmarcków. Jego grób znajduje się na cmentarzu przy kościele św. Marcina  w Starych Tarnowicach.

Piotr Gansiniec poprzez literaturę przywrócił ogrodnikowi życie, zaś czytelnika przeniósł ponad sto lat w przeszłość opisując krajobrazy od Bawarii, przez Gliwice aż po Park Repecki w Tarnowskich Górach. Tam Robert spędził resztę życia biorąc udział w tworzeniu ogrodu przy budowanym wówczas repeckim pałacu. Młody ogrodnik, oczarowany śnieżnym krajobrazem Śląska, postanowił ozdobić oszroniony sad drzewem, które nie boi się zimy. Po latach podarował hrabiemu osobiście wyhodowaną odmianę – „Piękną z Rept”. Jabłoń charakteryzuje się dużą odpornością na mróz, owoce zbiera się dopiero na przełomie października i listopada.

Pan Piotr, prócz nagrody pieniężnej ufundowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tarnowskich Górach, otrzymał sadzonkę legendarnej „Pięknej z Rept”. Konkurs ogłoszono w ramach II edycji „Wyborów Pięknej z Rept” – wydarzenia promującego lokalną perełkę sadowniczą.

Opowiadanie „Zima” znajdziecie w załączniku poniżej:

To nie pierwszy literacki sukces pana Piotra. W listopadzie ubiegłego roku zdobył I nagrodę w konkursie literackim „Opowiadania tarnogórskie”.  Na konkurs wpłynęło 14 opowiadań, komisja konkursowa uznała jednak, że jego opowiadanie „Okno” wyróżnia się umiejętnością zmiany ukierunkowania uwagi czytelnika i jest bezkonkurencyjne. – Przeczytajcie, bo warto! – przyznali. Również polecamy!

Opowiadanie „Okno” znajdziecie w załączniku poniżej: