Wakacje na Śląsku

Letni wypoczynek wcale nie musi oznaczać smażenia się na plaży. Mamy dla was kilka propozycji alternatywnych, nieco przekornych, ale bardzo atrakcyjnych!

Tym razem nie będziemy Was zachęcać do turystyki na terenie gminy Tworóg. Chcemy zaprosić Was do odwiedzenia naszych sąsiadów. Tarnowskie Góry, Zabrze, Rybnik, Katowice, Gliwice, Dąbrowa Górnicza… Jednym słowem – Szlak Zabytków Techniki województwa śląskiego. Czy wiecie, że jest to najbardziej interesująca trasa turystyki industrialnej w Polsce?

https://www.zabytkitechniki.pl/

40 obiektów w 26 miejscowościach związanych z górnictwem (węgla i srebra), hutnictwem, energetyką, kolejnictwem, łącznością, włókiennictwem, ceramiką, produkcją wody oraz przemysłem spożywczym. Dwa obiekty z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Możecie na własne oczy zobaczyć jak wyglądała praca pod ziemią, produkcja czystej wody, druk prasy, warzenie piwa… Zainteresowani? Na początek zobaczcie ten film, potem obierzcie kierunek i w drogę!

Film powstał na potrzeby projektu Stowarzyszenia Inicjatywa pn.: „W regionie o regionie”. Projekt jest realizowany w ramach Priorytetu IX „Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach”, Działanie 9.4 „Wysoko wykwalifikowane kadry systemu oświaty”, Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. „W regionie o regionie” to przedsięwzięcie nadzorowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, a partnerem projektu jest Silesia Schola – Stowarzyszeniem na rzecz edukacji regionalnej.