Szkoła pamięta o „Żołnierzach Wyklętych”

Uczniowie klas VII i VIII Szkoły Podstawowej w Tworogu włączyli się w obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Wzięli udział w VI edycji Konkursu Multimedialnego „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”, którego organizatorem jest Poseł do Parlamentu Europejskiego – Pani Jadwiga Wiśniewska.

Zobaczcie filmik Aleksandry Głogowskiej z kl. 7b przygotowany na potrzeby konkursu:

Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej. W tym roku obchodzimy go po raz dziesiąty.

Powojenna konspiracja niepodległościowa była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu polskiego społeczeństwa wobec reżimu komunistycznego. W zbrojnym podziemiu działało nawet 200 tys. osób w różnych oddziałach. Kolejnych 20 tys. walczyło w partyzantce. Kilkaset tysięcy osób zapewniało łączność, aprowizację, wywiad i schronienie. Przeciwko władzy występowali także uczniowie zrzeszeni w podziemnych organizacjach młodzieżowych – łącznie ok. 20 tys. młodych ludzi.