Noc w pradolinie Stoły i Małej Panwi

Od 1 maja miłośnicy bushcraftu i surwiwalu mogą udać się na leśną wyprawę połączoną z noclegiem na łonie natury. Ruszył projekt Lasów Państwowych „Zanocuj w lesie”, dzięki któremu udostępniono ponad 600 tys. ha w 425 nadleśnictwach. Do tej pory legalnych miejsc do nocowania w lesie było tylko 46. Do programu przystąpiło także Nadleśnictwo Brynek, które oferuje noc w pradolinie Stoły i Małej Panwi.

Akcja „Zanocuj w Lesie” skierowana jest przede wszystkim do osób przygotowanych do bytowania w trudnych warunkach terenowych. W lesie nie ma bieżącej wody, ubikacji, restauracji. Jest za to przyroda, dzikie zwierzęta, owady, czasami trudne warunki atmosferyczne. Co zrobić, żeby zanocować w lesie? Regulamin, udostępniony obszar, mapa okresowego zakazu wstępu do lasu, zasady bezpiecznego korzystania z lasu, terminy polowań zbiorowych – te informacje wraz z dodatkowymi linkami znajdziecie na stronie nadleśnictwa:

https://brynek.katowice.lasy.gov.pl/witamy/-/asset_publisher/kJedBsBYLKxv/content/-zanocuj-w-lesie-w-pradolinie-stoly-i-malej-panwi#

Musicie pamiętać, że noc w dziczy wymaga bardzo dobrego przygotowania, ale też świadomości ekologicznej. Bez względu na to jakiego sprzętu będziecie używać do wypoczynku, nie może on niszczyć drzew, krzewów oraz runa leśnego. Utrzymany jest także zakaz używania otwartego ognia poza wyznaczonymi do tego miejscami. Wszystko co ze sobą zabierzecie, musi z Wami wrócić (nie zostawiamy śmieci!!!). Każdy, kto będzie chciał nocować w lesie – w wyznaczonych strefach – dłużej niż dwie noce z rzędu lub w grupie większej niż dziewięć osób musi zgłosić to drogą mailową do miejscowego nadleśnictwa i otrzymać akceptację w wiadomości zwrotnej.

Grafika z hasłem zanocuj w lesie z lista reguł postepowania