Bezpieczny przejazd – film zrealizowano w Tworogu

27 kwietnia na przejeździe kolejowym w Tworogu (ul. Świniowicka) realizowano materiał filmowy promujący bezpieczne zachowanie na przejeździe kolejowym. To wspólna inicjatywa Ośrodka Szkolenia Kierowców MAXeL w Bytomiu, Agencji Ogarnie się oraz 4Eyes Film – Produkcja Filmów we współpracy z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Poniżej efekty pracy filmowców. Warto zobaczyć.

Film zrealizowano w ramach kampanii Bezpieczny Przejazd. Można w nim zobaczyć sytuację z przejazdu kolejowo-drogowego wyposażonego w samoczynne urządzenia przejazdowe. Na przejazd wjeżdża samochód, który ulega awarii, w tym samym momencie następuje uruchomienie urządzeń na przejeździe przez zbliżający się pociąg. W jednym ze scenariuszy udaje się uruchomić samochód i bezpiecznie opuścić przejazd wyłamując drąg rogatki. W kolejnej sytuacji nie udaje się odpalić silnika. Instruktor i kursant opuszczają pojazd, odnajdują żółtą naklejkę i zawiadamiają numer 112 o zdarzeniu. Film ten jest doskonałym uzupełnieniem regularnie przeprowadzanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe warsztatów dla instruktorów nauki jazdy i egzaminatorów WORD. Ważne jest aby, wiedza i zaangażowanie instruktorów szkół nauki jazdy istotnie mogła wpływać na poprawę zachowania kierowców na przejazdach kolejowo-drogowych.

  • Chcieliśmy zrealizować film, w którym pokażemy przyszłym kierowcą, ale również tym obecnym, jak należy zachować się w sytuacji, która może spotkać każdego z nas. Nie można ryzykować własnego życia kosztem zadrapania na lakierze samochodu. W sytuacji zagrożenia nie należy się bać wyłamać rogatki Mówi Krzysztof Warzycha, Instruktor i właściciel OSK MAXeL w Bytomiu.

Od 2018 roku każdy przejazd w Polsce, zarządzany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. jest dodatkowo oznakowany żółtą naklejką. Od wewnętrznej strony krzyży św. Andrzeja lub na napędach rogatek znajdują się żółte naklejki posiadające trzy istotne informacje: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego składający się z dziewięciu cyfr, numer alarmowy 112 i numer awaryjny.

Jeśli samochód zostanie unieruchomiony między rogatkami w wyniku usterki pojazdu, kiedy już doszło do wypadku i musimy ratować czyjeś życie lub kiedy widzimy na torach przeszkodę, powinniśmy zadzwonić pod numer alarmowy 112. Numer awaryjny wybieramy, jeśli zauważymy usterkę techniczną, np. wyłamaną rogatkę, uszkodzone oznakowanie lub sygnalizator świetlny. Zgłaszając zagrożenie, podajemy indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, umieszczony na żółtej naklejce, co pozwoli na precyzyjną identyfikację lokalizacji i znacznie ułatwi służbom kolejne działania.

W sytuacji zagrożenia skorzystanie z Żółtej Naklejki PLK pozwala uniknąć najgorszego scenariusza i uratować życie. Tylko w 2021 roku w 150 przypadkach, dzięki specjalnemu szybkiemu połączeniu, wstrzymano ruch pociągów na linii kolejowej i wezwano pomoc, a w 417 sytuacjach ograniczono prędkość jazdy pociągów, żeby zapewnić bezpieczeństwo pasażerom i korzystającym z przejazdów.

Zdjęcia z realizacji materiału TUTAJ