Dla Easy to łatwa sprawa

Easy – pies tropiący z lotniska w Pyrzowicach – nie marnuje ani chwili. Podchodzi kolejno do szkolnych plecaków. Przy każdym zatrzymuje się i zaczyna dokładnie obwąchiwać. Uczniowie z SP w Tworogu w napięciu obserwują całą scenę. Po chwili wyszkolony pies siada przy jednym z plecaków. Nie ma wątpliwości, że w środku są narkotyki… Ale spokojnie! To tylko pokaz, który przedstawiciele Straży Granicznej przygotowali dla uczniów w ramach spotkania edukacyjnego.

Praca w szeregach Straży Granicznej Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice-Pyrzowice, ze względu na charakterystykę miejsca, wiąże się z ryzykiem kontaktu z narkotykami. – W naszej pracy ogromną rolę odgrywają psy tropiące, które po odpowiednim szkoleniu są w stanie wskazać, w którym bagażu znajdują się narkotyki – mówi przewodnik psa, chorąży SG Dariusz Korzecki. – Za chwilę opowiemy Wam czym są narkotyki, dlaczego są niebezpieczne i co grozi po ich spożyciu – dodaje plutonowa SG Klaudia Paradysz. Funkcjonariusze Straży Granicznej odwiedzili Szkołę Podstawową w Tworogu 21 listopada.

Uczniowie klas starszych mieli okazję dowiedzieć się jakie prawne konsekwencje grożą za posiadanie, przewóz i zażywanie substancji psychoaktywnych oraz co się dzieje z organizmem w wyniku stosowania narkotyków. – Bardzo łatwo można ulec wrażeniu, że nie dzieje się nic złego. Negatywne skutki przychodzą po czasie. Pojawiają się m.in. zakłócenia pracy serca, omamy wzrokowe i słuchowe, psychoza paranoiczna, potliwość, myśli depresyjne. Najniebezpieczniejszym jednak skutkiem jest uzależnienie – mówiła podczas pogadanki profilaktycznej Pani Klaudia. Oprócz tematu narkotyków, poruszono problem dopalaczy.

W drugiej części spotkania na sali gimnastycznej pojawili się także młodsi uczniowie oraz gość specjalny – owczarek belgijski o imieniu Easy. Szkolony do tropienia narkotyków pies zademonstrował swoje umiejętności wzbudzając podziw i szczerą sympatię. Funkcjonariusze Straży Granicznej opowiadali ponadto o swojej pracy. Wyjaśnili jak wygląda proces rekrutacji, a potem codzienna służba, która choć trudna i wymagająca, warta jest rozważenia. Uczniowie z ciekawością słuchali oraz zadawali pytania. Kto wie, być może w przyszłości zasilą szeregi Straży Granicznej.