Pomoc psychologiczna dla mieszkańców powiatu

10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. W naszym kraju co trzecia osoba przyznaje, że ma problemy psychiczne. Niestety nie każdy szuka profesjonalnej pomocy. Jednym z powodów jest brak wiedzy o tym, gdzie i do kogo się zgłosić. W powiecie tarnogórskim funkcjonuje Centrum Zdrowia Psychicznego. CZP jest zespołem skoordynowanych ośrodków, którego celem jest kompleksowa i dostosowana do potrzeb pacjentów opieka psychologiczna i psychiatryczna z całego obszaru powiatu tarnogórskiego i miasta Piekary Śląskie.

CZP zajmuje się leczeniem wszystkich objawów natury psychicznej za wyjątkiem tych związanych z alkoholem i substancjami psychoaktywnymi. Od początku swojego istnienia CZP obserwuje potrzeby z zakresu zdrowia psychicznego mieszkańców i rozwija się tak, by nieść skuteczną pomoc. W tym celu zatrudnia specjalistów, także spoza medycznych dziedzin: arteterapeutów, terapeutów zajęciowych, pracowników socjalnych, fizjoterapeutów. W CZP pracują również tzw. asystenci zdrowienia – osoby z własnym doświadczeniem kryzysu psychicznego. W Centrum Zdrowia Psychicznego w Tarnowskich Górach skorzystać można z szerokiej gamy świadczeń:

  • Oddział psychiatryczny całodobowy (klinika Śląskiego Uniwersytetu Medycznego) – mieści się przy ul. Pyskowickiej 47 i zajmuje przypadkami ostrymi oraz wymagającymi najintensywniejszej opieki – czynny całą dobę, wszystkie dni tygodnia.
  • Oddziały psychiatryczne dzienne: w CZP przy ul. Opolskiej 21 oraz w Przychodni Wielospecjalistycznej przy ul. Piłsudskiego 18. Jest to forma opieki oparta na trzymiesięcznym cyklu codziennych wizyt, na którą składa się psychiatryczna opieka lekarska oraz terapia grupowa. Wsparcie dostępne jest w trzech profilach oddziaływania: ogólnym, rehabilitacyjnym oraz psychoterapeutycznym.
  • Poradnie zdrowia psychicznego: Tarnowskie Góry – ul. Opolska 21 i Piłsudskiego 9a (Animed), Piekary Śląskie – ul. Wyzwolenia 2a (Lambda) oraz ul. Ziętka 30 (Julian). Poradnie prowadzą indywidualne porady lekarskie oraz psychologiczne. Jest tutaj też dostępna psychoterapia indywidualna. Praca z psychologiem jest skupiona na sprawnej pomocy w wyjściu z kryzysu.
  • Poradnictwo grupowe. W Centrum Zdrowia Psychicznego przy ul. Opolskiej dostępna jest psychoterapia grupowa w formie codziennej oraz cotygodniowej. Ponadto CZP prowadzi grupowe warsztaty terapeutyczne takie jak: arteterapia, psychoedukacja, trening umiejętności społecznych, komunikacja, analiza zachowania, radzenie sobie z emocjami, trening funkcji poznawczych, relaksacja, wsparcie dla osób z doświadczeniem utraty (żałoby), terapia zajęciowa, wsparcie dla rodzin opiekujących się osobami cierpiącymi na zespoły otępienne.
  • Zespół leczenia środowiskowego (ZLŚ), czyli jednostka wyjazdowa służąca pacjentom potrzebującym leczenia psychiatrycznego, których stan zdrowia fizycznego lub psychicznego uniemożliwia korzystanie z innych form terapii bądź wsparcia. ZLŚ kompleksowo zajmuje się również pacjentami z przewlekłymi zaburzeniami psychotycznymi, którzy wymagają pomocy w usamodzielnieniu się.
  • Klub integracyjny zlokalizowany w budynku przy ul. Opolskiej – miejsce luźnych spotkań, na które może zgłosić się każdy. Celem klubu jest umożliwienie pacjentom budowania sieci oparcia społecznego, ale także przyjemnego spędzenia czasu wolnego w towarzystwie innych osób. Po pomoc lub dalsze informacje do Centrum Zdrowia Psychicznego należy zwracać się za pośrednictwem punktu zgłoszeniowo-koordynacyjnego osobiście lub telefonicznie. Urzędujący tam specjaliści są odpowiedzialni za analizę zgłaszanych dolegliwości, a następnie zaproponowanie i skoordynowanie odpowiedniej formy pomocy.


Punkty zgłoszeniowo-koordynacyjne zlokalizowane są w Tarnowskich Górach przy ul. Opolskiej 21G oraz w Piekarach Śląskich przy ul. Wyzwolenia 2a (PZP Lambda). Czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-18.00.

Numer telefonu do tarnogórskiego punktu PZK: 603 493 135.
Więcej szczegółów na stronie internetowej: www.czp.wspsa.pl.