Cicha noc, święta noc…

Pastuszkowie, Trzej Królowie, Aniołowie, a w centrum Maryja, Józef i Dzieciątko… Tradycyjne Jasełka to obowiązkowy element obchodów Świąt Bożego Narodzenia. Nie inaczej jest w Gminnym Przedszkolaku w Tworogu. Każdego roku dzieci przygotowują pełną ciepła inscenizację wprowadzającą w przedszkolne mury świąteczną atmosferę.  Tegoroczne przedstawienie zobaczyliśmy 20 grudnia. Po jasełkach była czas na życzenia, dzielenie się opłatkiem i chwilę zapomnienia od codziennych obowiązków.

A czy wiecie skąd się wzięły jasełka? Słowo jasło w języku staropolskim znaczyło po prostu „żłób”. W naszej tradycji inscenizacja narodzin Jezusa w stajence znana jest od średniowiecza. W 1223 r. we włoskim Greccio św. Franciszek z Asyżu zaaranżował scenę Bożego Narodzenia. Pierwsze jasełka wspomina biograf św. Franciszka, Tomasz z Celano:

Nadszedł dzień radości, dzień wesela. Z wielu miejscowości zostali wezwani bracia. Mężowie, i niewiasty owej ziemi z radością serca przygotowali, wedle możności, świece i pochodnie dla oświetlenia nocy, która błyszczącą gwiazda oświetliła wszystkie dni i lata. Przybył wreszcie Święty Boży, a znalazłszy wszystko przygotowane, ucieszył się. Przygotowano żłób, kładąc w nim siano, a do groty wprowadzając wołu i osła. Uczczono prostotę, wysławiano ubóstwo, podkreślano pokorę. I tak Greccio stało się jakby nowym Betlejem. Noc stała się widna jak dzień, przyjemna dla ludzi i zwierząt. Przybyły rzesze ludzi, ciesząc się w nowy sposób z nowej tajemnicy. Głosy rozchodziły się po lesie, a skały odpowiadały echem na radosne okrzyki.

W Polsce jasełka były wystawiane już w XIV w. – przedstawienia organizowano w kościołach. Praktykowane było również obchodzenie przez kolędników domostw wraz z szopka bożonarodzeniową. Najstarsze polskie rzeźbione figurki jasełkowe pochodzą z Krakowa i powstały w XIV w. Do dziś są przechowywane w skarbcu w krakowskim klasztorze Sióstr Klarysek. Misternie zdobione, pokryte polichromią, wyrzeźbione w drewnie lipowym figurki trafiły do klasztoru za sprawą Elżbiety Łokietkówny, córki króla Władysława Łokietka. 

Nam jednak wyjątkowo przypadły do gustu aktorskie kreacje przedszkolaków z Tworoga. Zobaczcie na naszych zdjęciach z jakim przejęciem dzieci odegrały swoje role.