Gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich z Tworoga już pracują nad tegoroczną koroną dożynkową. Wieniec powstaje z czterech rodzajów zbóż: owsa, pszenicy, pszenżyta i jęczmienia. Nie zabraknie barwnych akcentów w postaci suszonych kwiatów. W tym roku wiodącym motywem będzie zatrwian wrębny – roślina słynąca z przepięknych drobnych kwiatów bardzo wdzięcznie poddających się suszeniu.
Przygotowania korony trwają ok. dwóch tygodni. – Wszystko zależy od tego ile nas jest do pracy. Im więcej rąk, tym szybciej robota idzie – mówi Maria Janoszka, wiceprzewodnicząca Koła. Gospodynie spotykają się w swojej siedzibie przy ul. Słowackiego od początku sierpnia. Prace nad koroną rozpoczęły się od oczyszczenia zeszłorocznego stelażu ze starych kłosów. Równolegle gospodynie układały bukieciki z kłosów zbóż służące do „ubrania” korony. – Te niewielkie kompozycje przywiązujemy jeden pod drugim na całym ramieniu. Do szczelnego wypełnienia jednego z pięciu ramion stelażu, wykorzystałyśmy dwa snopki – wyjaśnia przewodnicząca KGW i sołtys Tworoga, Gertruda Byszewska. Stelaż „ubrany” na nowo w tegoroczne zboża został następnie dopieszczony kwiatami (głównie w niebieskich, fioletowych i różowych barwach). – Nie suszymy ich wcześniej. Kompozycje kwiatowe wplatamy, gdy kwiaty są jeszcze świeże ze względu na ich elastyczność – mówi pani Gertruda. W szczycie korony umieszczono kielich wykonany z pszenicy i ozdobiony fasolą oraz pestkami dyni.
Prace trwają przy żywych rozmowach, żartach, plotkach. W pokoju unosi się zapach świeżej kawy i słodkiego ciasta. – Lubimy się spotkać, pogadać. A jeżeli można przy okazji zrobić coś pożytecznego? Czemu nie! Poza tym to nasza tradycja – mówią gospodynie. W tym roku KGW z Tworoga jest również odpowiedzialne za wykonanie dekoracji dożynkowej w kościele. Robią to na zmianę z KGW z Nowej Wsi Tworoskiej.
Korzenie dożynkowego świętowania sięgają czasów przedchrześcijańskich i życia w zgodzie z rytmem natury. Przekonanie, że przyroda jest potężniejsza od ludzkiej woli, od wielu setek lat mobilizuje rolników do rytualnych zachowań, które mają zagwarantować przychylność żywiołów. Od XVI wieku widać również starania o przychylność Opatrzności. Rolnik kończąc żniwa, żegnał pole znakiem krzyża i wracał do domu z wianuszkiem z ostatnich kłosów zboża. Z czasem wianuszek, nazywany plonem, zmienił się w wieniec przyozdobiony kwiatami i owocami. Wieniec (koronę dożynkową) święcono podczas dziękczynnej mszy świętej. Następnie barwny korowód niósł go na miejsce wspólnej zabawy, będącej podziękowaniem za plony. Ten sam scenariusz powtórzymy w niedzielę 27 sierpnia.
O godz. 13 w kościele parafialnym w Tworogu odbędzie się Msza św. w intencji żyjących i zmarłych rolników zGminy Tworóg. Następnie korowód dożynkowy przejdzie na plac za Urzędem Gminy, gdzie o godz. 14.30 odbędzie się oficjalne rozpoczęcie świętowania.
Szczegóły programu Dożynek Gminnych znajdziecie TUTAJ.
.