Skrzydlaci olimpijczycy

Pod koniec stycznia (26-28 stycznia) w miejscowości Maastricht w Holandii odbyła się 38. Olimpiada Gołębi Pocztowych. Nasz kraj reprezentowała delegacja, w skład której wszedł m.in. Piotr Kobędza – mieszkaniec Tworoga i wiceprezydent Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych.

Olimpiada jest organizowana co dwa lata. Wydarzenie służy wymianie informacji i wiedzy oraz zaprezentowaniu gołębi i osiągnięć wielu tysięcy hodowców gołębi z całego świata. W trakcie tego bezdyskusyjnego święta hodowców, organizowane są: wystawa olimpijska, targi, kongres Międzynarodowej Federacji Gołębi (FCI), konferencja weterynaryjna oraz, co najważniejsze, ceremonia wręczania nagród, podczas której zostają uhonorowani mistrzowie Świata w kategoriach „Najlepszy Gołąb”, „Klasa Sportowa” i „Standard”. W naszej gminie mamy wielu entuzjastów lotowania gołębi pocztowych, a nasz kraj jako najliczniejsza federacja w Europie może się poszczycić wynikami na światowym poziomie. W tym roku podczas Olimpiady polscy hodowcy zdobyli jedenaście z dwudziestu siedmiu medali w klasach sportowych (wyniki z lotów) oraz pięć z dwunastu w klasach „Standard” (uroda oceniana przez dyplomowanych sędziów międzynarodowych). Ponadto polska reprezentacja w czterech klasyfikacjach drużynowych zdobyła trzy złote i jeden srebrny medal deklasując całą konkurencję. W kongresie FCI, na którym oprócz wyboru nowych władz omówiono najważniejsze problemy tego sportu, uczestniczyły delegacje z 51 krajów z całego świata takich jak Chiny, Kuwet, Arabia Saudyjska, Argentyna, Stany Zjednoczone, Indie, Tajwan. – Gołębie to cudowne i inteligentne ptaki o niezwykłych umiejętnościach powracania do gołębnika z różnych kierunków i w różnych warunkach atmosferycznych. Jednak, jak każdy sportowiec, wymagają troskliwej opieki, a organizacja zawodów i wyliczanie wyników
to skomplikowane procedury – mówi Piotr Kobędza. Po emocjonującym jesienno-zimowym okresie wystawowym, hodowcy skupili się na intensywnych przygotowaniach do nowego sezonu lotowego. Od lutego, w zależności od przyjętej przez poszczególnych hodowców taktyki, trwają intensywne przygotowania tj. łączenie gołębi w pary, wychów młodego pokolenia oraz treningi. – Wszystko po to, aby skrzydlaci sportowcy byli optymalnie przygotowani do trudów sezonu 2024, w którym zaplanowano 14 lotów od 100 do 1000 km (wystartuje w nich od kilku do kilkunastu tysięcy gołębi). Pierwsze zawody odbędą się 5 maja – informuje Piotr Kobędza, który swoją sportową pasję realizuje w tworogowskim oddziale PZHGP.