Majówka bez szaleństw… Polecamy

Macie już plany na majówkę? No tak… Nie można planować zbyt wiele. Nadal obowiązuje zakaz zgromadzeń, hotele wciąż są zamknięte, a wiele atrakcji pozostaje poza naszym zasięgiem. Co więc można? Oto nasz mały przegląd możliwości, jakie na Was czekają w naszej okolicy.

Czarków

Na szczęście mieszkamy w przepięknej okolicy, która lasy oferuje wszystko czego potrzebują nasze organizmy. W lasach znajdziecie świeże powietrze, ciszę i mnóstwo ciekawych zakątków. Jednym nich jest Ścieżka św. Gwalberta. Dotrzecie tam na rowerach. Miejsce idealna na piknik, znajdziecie tam nawet zadaszoną wiatę!

zbiornik retencyjny w Czarkowie
Zbiornik retencyjny w Czarkowie na ścieżce św. Gwalberta.
drewniana kapliczka św. Gwalberta
drewniana kapliczka św. Gwalberta

To ścieżka dydaktyczna na terenie Nadleśnictwa Brynek otwarta w 2018 r. Jest zlokalizowana w malowniczej okolicy nad zbiornikiem retencyjnym na granicy leśnictw Potempa i Świniowice (Czarków).  Nieopodal znajduje się kapliczka św. Gwalberta – patrona lasów, leśników i pracowników parków (prawdziwa rzadkość na śląsku!). 

http://www.czaswlas.pl/index/?id=c81e728d9d4c2f636f067f89cc14862c&mvtob=8954

Miasteczko Śląskie

Jeżeli macie ochotę na nieco dłuższą wyprawę – zerknijcie do aplikacji https://ekomuzea.pl/
Nam spodobała się trasa w kierunku zatopionej kopalni Bibiela Pasieki w Miasteczku Śląskim. Propozycja dla lubiących leśne spacery i pasjonatów historii śląskiego górnictwa.

https://ekomuzea.pl/2170-ekomuzea-zatopiona-kopalnia-bibiela-pasieki-w-miasteczku-slaskim

Bytom

A może odwiedzicie Rezerwat Segiet? Najłatwiej dostaniecie się tam kierując na kopalnię srebra w Tarnowskich Górach, dzielnicę Repty Śląskie lub kamieniołom Blachówka w Bytomiu. Rezerwat powstał w 1953 r. na obszarze Srebrnej Góry. znajduje się na obszarze dawnych wyrobisk górniczych. Miejsce idealna na rower, piesze wycieczki i nordic walking. Nie zapomnijcie aparatu! Będzie co fotografować!

las w rezerwacie Segiet
Rezerwat Segiet. Autor UM Bytom 1850

https://www.bytom.pl/czas-wolny/rezerwat-segiet