Awans Gminy Tworóg

Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” opublikowało zestawienie mijającej kadencji, które za pomocą wskaźników liczbowych prezentuje kondycję samorządów. Ranking „Sukces kadencji 2018–2023” koncentruje się wyłącznie na szczeblu gminnym. Jak więc w minionych latach poradziła sobie gmina Tworóg?

Tworóg znalazł się na 265 miejscu wśród gmin wiejskich w Polsce. Gmina awansowała z 706 miejsca! Oceniano łącznie 1 513 gmin wiejskich.

Twórcy rankingu brali pod uwagę przede wszystkim dane GUS oraz sprawozdania budżetowe samorządów. Końcowy wskaźnik sukcesu jest sumą czterech wskaźników cząstkowych odnoszących się do:

  • sukcesu finansowego (związanego z budżetem jednostki samorządowej),
  • sukcesu ekonomicznego (wiążącego się ze stanem gospodarki lokalnej),
  • sukcesu infrastrukturalnego (odnoszącego się przede wszystkim do komunalnej infrastruktury technicznej),
  • sukcesu społecznego (który uwzględnia szeroko rozumiane polityki społeczne, np. wyniki edukacyjne, ale także polityki związane z ochroną środowiska czy lokalnym transportem publicznym).

Mijająca kadencja była wyjątkowo wymagająca. Samorządowcy musieli zmierzyć się z pandemią COVID-19, wojną w Ukrainie, galopującą inflacją. Ponadto kadencja została rozciągnięta do pięciu lat, a wybory samorządowe przełożono z jesieni 2023 r. na wiosnę 2024 r. Był to czas wyjątkowo niestabilny i pełen wyzwań. Mimo to gmina Tworóg w obiektywnych zestawieniach wypada bardzo dobrze.