Pamiętamy

Jest 21 stycznia, mroźne popołudnie 1945 r. Część osób siedzi w tworogowskim kościele, czekając na rozpoczęcie nieszporów. Jeszcze nie wiedzą, że nabożeństwo nie odbędzie się. Do Tworoga właśnie wkracza Armia Czerwona. Choć frontowe działania wojenne zakończyły się, dla niewinnej ludności cywilnej rozpoczyna się czas trwogi. Ten ponury moment dla śląskiej historii zapamiętano jako Tragedia Górnośląska 1945 r. Dochodzi do masowych mordów, gwałtów, grabieży, szeregu działań o charakterze zbrodniczym. W końcu represje przyjmują kształt wywózek do przymusowych robót w głąb ZSRR. Deportowano kilkadziesiąt tysięcy osób, w tym mieszkańców Tworoga. Losy wielu osób do dziś nie są znane. Wspomnienia mieszkańców Tworoga znajdziecie w archiwalnych wydaniach. Wybrane teksty przypominamy TUTAJ

Tragedia Górnośląska pozostaje wspomnieniem, które pomimo bólu pielęgnujemy. To element śląskiej tożsamości. Co roku, w ostatnią niedzielę stycznia, obchodzony jest Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej. Nie inaczej było 28 stycznia. Włodarze gminy Tworóg, politycy, radni oraz lokalni działacze złożyli wieniec i zapalili znicze pod znajdującym się przez Urzędem Gminy Pomnikiem. W milczeniu i zadumie oddano hołd przeszłości.

Pomnik upamiętniający ofiary został odsłonięty w 2010 r. Na skalnym obelisku znajduje się inskrypcja „Pamięci Ślązaków ofiar wojen, internowań, wywózek i prześladowań”. Z boku natomiast jest druga tabliczka przypominająca, że w dwudziestoleciu międzywojennym w tym samym miejscu znajdował się pomnik upamiętniający ofiary I wojny światowej.

Pierwszy pomnik odsłonięto w 1930 r. Widniał na nim napis w języku niemieckim: Naszym synom i braciom.
Po bokach natomiast wypisano nazwiska wszystkich poległych w I wojnie światowej z gmin Tworóg i Brynek
w latach 1914-1918.
Odsłonięcie drugiego pomnika miało miejsce w 2010 r. w tym samym miejscu.