Przejazd kolejowy w Tworogu planem zdjęciowym

27 kwietnia na przejeździe kolejowym w Tworogu wstrzymano ruch. Zaskoczeni kierowcy mogli zauważyć migawki z realizacji materiału filmowego promującego bezpieczne zachowanie na przejeździe kolejowym.

O tym, że przejazd kolejowy wymaga od kierowców nie tylko znajomości przepisów, ale też rozsądku, wiemy wszyscy. Mimo to nie zawsze prawidłowo reagujemy, dlatego tak ważna jest edukacja. W Tworogu była symulowana sytuacja, w której kursant nauki jazdy zatrzymuje się na przejeździe z powodu awarii samochodu. Film powstaje z inicjatywy bytomskiej szkoły jazdy. Gotową produkcję opublikujemy na naszej stronie.

Co zrobić, gdy samochód utknie na torach? Pomocna okaże się Żółta Naklejka PLK, która powinna być umieszczona na odwrocie krzyża św. Andrzeja lub po wewnętrznej stronie rogatki. Na naklejce znajduje się numer alarmowy 112 oraz unikatowy identyfikator przejazdu w postaci ciągu dziewięciu cyfr. Należy zadzwonić na numer 112, podać numer przejazdu z Żółtej Naklejki PLK i poinformować o pojeździe tarasującym przejazd. Żółta

Naklejka PLK przyspiesza działanie służb, dając dodatkowe minuty i sekundy. Od 1 czerwca 2018 do 31 marca 2022 r. operatorzy numeru alarmowego 112 odebrali 19 569 zgłoszeń dotyczących potencjalnych zagrożeń na przejazdach i terenach kolejowych (od początku 2022 r.: 1986 zgłoszeń). W 564 przypadkach dzięki specjalnemu szybkiemu połączeniu wstrzymano ruch pociągów na linii kolejowej i wezwano pomoc (od początku 2022 r.: 46 przypadków). Przy 1309 zgłoszeniach ograniczono prędkość jazdy pociągów, by zapewnić bezpieczeństwo pasażerów i korzystających z przejazdów (od początku 2022 r.: 114 przypadków).

Dowiedz się więcej na temat bezpiecznego przejazdu