Wspominamy początki „Sparty”

W tym roku Ludowy Klub Sportowy „Sparta” Tworóg obchodzi swoje 70. urodziny. Sportowcy przygotowują się do jubileuszu, który zaplanowano na 2 lipca. Na rozdanie czeka ponad 130 zaproszeń. Równolegle trwają prace nad książką poświęconą historii kultury sportowej w naszej gminie. Autor oparł ją na przekonaniu, że kultura sportowa to coś wykraczającego poza ramy organizacyjne. To styl życia, myślenia, to przede wszystkim ludzie, których łączy wspólna pasja.

Pierwsze boisko w Tworogu znajdowało się przy ulicach Mickiewicza i Mikołaja Reja (po lewej stronie jadąc do Brynka). Teren ten został udostępniony jeszcze przez Donnersmarcków. Starsi mieszkańcy Tworoga pamiętają jednak, że wojenna zawierucha zamieniła boisko pełne młodzieńczego śmiechu w cmentarz… Piłkarze, wówczas niezrzeszeni w żadnym Klubie, zaczęli grać w okolicy młyna „na Zielonym”. Po II wojnie światowej każdy potrzebował odskoczni, a piłka nożna to umożliwiała. Młodym sportowcom teren udostępniła właścicielka działki. W latach 50. boisko zostało przeniesione bliżej Kotów (ul. Kotowska). „Na Kozim” (bo tak to miejsce było i jest nazywane przez miejscowych) piłkarze grali aż do końca lat 70., a na mecze przychodziło nawet 400 – 500 osób! I to był moment przełomowy. W 1952 r., z inicjatywy Ryszarda Kolocha założono „Klub Kolejarz”. Drugim działaczem, którego należy wymienić wspominając początki Klubu jest Kazimierz Scheffler. To ten duet zadbał o stworzenie fundamentu Klubu, który z czasem przyjął nazwę LKS „Sparta” Tworóg. Na początku swojej formalnej działalności Klub posiadał kilka sekcji: piłka nożna, lekkoatletyka, boks, gimnastyka. W latach 50. „Kolejarz” skupiał każdą dziedzinę sportowej aktywności na tym terenie. Z czasem sekcje sportowe się wykruszyły, ale piłka nożna przetrwała do dzisiaj.

Jednym z piłkarzy pamiętających pierwsze dziesięciolecie działalności „Kolejarza” jest Ginter Knop. – Sport był naszą pasją. Nikt w tamtych czasach nie siedział przecież przed komputerem. Popołudniu spotykaliśmy się na boisku i świetnie się bawiliśmy – wspomina pan Ginter, zawodnik i kapitan drużyny Juniorów w 1958 r. Jako jeden z dwóch graczy awansował do drużyny „pierwszej”, której kapitanem był Gerard Caus. – Wcześniej grałem w Kotach, ale drużynę rozwiązano. Miałem 18 lat, gdy dołączyłem do Tworoga. Grałem do 1962 r. Prócz treningów i meczy, w tym wyjazdowych, integrowaliśmy się na wycieczkach. Pamiętam wyjazd do Głuchołazów. Jechaliśmy „starciokiem krytym plandeką” – mówi rozbawiony pan Ginter. Na przełomie lat 60. i 70. powstał Społeczny Komitet Budowy Stadionu w Tworogu w składzie: Ginter Lendel, Promnik, Glowania, Kazimierz Kida, Ferdynand Bambynek. Naczelnikiem Gminy był wtedy Wojciech Żebrowski, natomiast inicjatorem budowy obiektu był Stefan Pustułka, kierownik szkoły i wielki propagator kultury fizycznej. Stadion powstał w 1973 r., niestety Stefan Pustułka zmarł, nim otwarto obiekt. – Książka, nad którą pracujemy jest próbą odtworzenia historii sportu w gminie Tworóg, a ta jest dłuższa niż istnienie Klubu. Naszym celem jest uchronienie od zapomnienia zarówno tradycji sportowych, jak i nazwisk osób, dzięki którym te tradycje przetrwały. W pracy nad książką bazuję przede wszystkim na rozmowach i materiałach przekazanych przez Gerarda Causa i Gintera Lendel. To oni zainspirowali mnie, ale też uświadomili mi jak wiele jest w tym temacie do powiedzenia – mówi Henryk Chmiel, członek „Sparty” i trener UKS APN Gmina Tworóg. Pan Henryk zbiera materiały od kilku lat, rozmawia z osobami związanymi w przeszłości z „Kolejarzem”, kolekcjonuje wspomnienia, opowieści i zdjęcia. Zależy mu na udokumentowaniu i zarchiwizowaniu wszystkiego, co wiąże się z lokalnym sportem aż do budowy Boiska „Orlik” w 2012 r. Napisał już 60 stron książki i zebrał ponad 200 zdjęć. – Książka nie będzie gotowa na nasz jubileusz, a prace nad nią ze względu na pandemię przeciągnęły się. Mam jednak nadzieję, że jubileuszowe spotkanie będzie okazją do rozmów, które pomogą uzupełnić naszą wiedzę – mówi Henryk Chmiel. Przy pracach nad książką pomaga jego syn, Łukasz Chmiel, który również jest trenerem UKS APN Gmina Tworóg. Obecnie w „Sparcie” jest zrzeszonych ok. 30 osób. Ponadto obok „Sparty” działa Uczniowski Klub Sportowy APN Gmina Tworóg skupiający dzieci i młodzież z całej okolicy (ok. 80 osób). Organizacje ściśle współpracują z miejscową podstawówką. Wspólnie dbają o obiekty sportowe: orlik i stadion.

Tekst ukazał się w wydaniu nr 160 (z 9 maja 2022 r.)

W lipcowym „TWG Kurierze” znajdziecie relację z jubileuszu. Poniżej zdj. archiwalne ilustrujące różne etapy funkcjonowania Klubu „Sparta”. Na temat historii Klubu pisaliśmy również w wydaniu nr 51 – do pobrania TUTAJ