Przedszkolaki dla motyli

Dzisiaj idziemy sadzić kwiatki – mówi przedszkolak z Boruszowic, wkładając tenisówki. – Szybko się ubieram i biegnę! – wykrzykuje i znika za drzwiami. Obok kilkuletnia dziewczynka poprawia kucyki i z przejęciem wyjaśnia: Nasze kwiatki będą wielkie, kolorowe i zostaną tu na zawsze! Nawet jak my pójdziemy już do szkoły. – Właśnie! Pójdziemy do szkoły i zostawimy za sobą zapach kwiatów – dopowiada jej kolega i wybucha śmiechem. Tymczasem, na przedszkolnych schodach już czekają sadzonki. Wrzosy, budleje, kocimiętki, sadzonki ziół – wszystko, co kochają motyle.

11 września starszaki z boruszowickiego przedszkola stworzyły zakątek motyli. Miejsce kolorowe, pachnące i umożliwiające prowadzenie obserwacji motyli w ich naturalnym środowisku. Jesienne sadzenie kwiatów to kontynuacja edukacji przyrodniczej realizowanej na szkolnym podwórku. Przedszkole, otoczone sporą działką porośniętą drzewami i krzewami, jest wprost wymarzonym obiektem do prowadzenia terenowych warsztatów. Dzieci regularnie spędzają tu czas, tworząc kolejne grządki. W ogrodzie jest już kącik kwietny z domkami dla owadów, jest mały skalniak, posadzono też młode drzewa. We wrześniu natomiast powstał zakątek motyli.

Z pomocą nauczycielek oraz niektórych mam dzieci przygotowały rabatę, nie czekając nawet na łopatki i grabki. Nim nauczycielki rozdały ogrodowe akcesoria, przedszkolaki własnymi rączkami rozsypały ziemię, w której następnie wykopały dołki na kwiaty. Sadzonki roślin wabiących motyle szczelnie wypełniły obszar tuż przy wejściu na podwórze. Kolorowy zakątek już wiosną stanie się wspaniałą ozdobą przedszkolnego parku.

Przedszkolaki dziękujemy sponsorom: rodzicom, Ogrodnictwu Anita Pysik z Wojski, „Future Garden” z Nowej Wsi Tworoskiej oraz akcji „Kwiaty za elektrograty” organizowanej przez Castoramę.